Haber Detayı
03 Mayıs 2017 - Çarşamba 18:21
 
Bakırcılık mesleği unutuluyor mu?
Gündem Haberi
Bakırcılık mesleği unutuluyor mu?

Gaziantep'in en eski mesleklerden biri olan bakırcılık mesleği, unutulmak üzere. İş Kur'un yoğun destek verdiği bakırcılık ve sedefçilik mesleği, maalesef eski günlerini arıyor. 58 yıldır bakırcılık yapan Ali Kıratlı, "İş  Kur'un verdiği eğitim yetersiz kalıyor. Gençler bu işe heves etmiyor. Alttan eleman yetişmiyor. İşinin ehli ustalar vefat edince, bu mesleği icra edecek kimse kalmayacak. Bakırcılık, meslekten öte, el sanatıdır. İş Kur, kursiyerlerini, sağlam bir ustanın elinin altına verse daha faydalı olur."dedi.

"Yeterli eğitim verilmiyor"

Bakır işçiliğinde, mekanik bir şey kullanılmadığını dile getiren Kıratlı, "Makine falan kullanmıyoruz. Bakır bize geliyor, biz ona şekil veriyoruz. Yapılan işe göre, yapım süresi değişiyor. 15-20 günde tamamladığımız iş de oluyor, 2-3 saat de bitirdiğimiz iş de oluyor. Bu iş, çok zahmetli bir iş. Zahmetli olduğu için, gençler heves etmiyor. Böyle olunca alttan eleman yetişmiyor. Yakında bu mesleğin ustaları vefat edince, mesleği icra eden kimse kalmayacak. Dükkanında 4-5 tane bakır eşya satanda 'Ustayım' diye geçiniyor. Gaziantep'te bu işe hakkıyla yapan 10 tane usta çıkmaz. Bakırcılar ve Sedefçiler Odası, İş Kur desteğiyle mesleği bir şeyler yapıyor. Kursiyerlere bakırcılığı öğretiyorlar. Ancak burada verilen eğitim yetersiz kalıyor. Gençleri gerçek ustaların yanına verseler, daha faydalı olur."diye konuştu.

"Bakır eşyalar, önceden her evde vardı"

Önceden her evde bakır eşya kullanıldığını vurgulayan Ali Kıratlı, "Önceden herkes bakır eşyaları kullanıyordu. Yavaş yavaş cam, porselen tabaklar çıktı. Bakır kullanılmamaya başlandı. Bana göre, hastalıkların da hepsi de bundan kaynaklanıyor. Bakırın insan sağlığına hiç bir zararı yok. Ayrıca önceden bütün bakır ustaları, işinin ehliydi. Şimdi gerçek usta sayısı çok azaldı. Mesleğimizin geleceği yok."dedi.

"3-5 gündür bir hareketlilik var"

İşlerinin 3-5 gündür iyi olduğunu belirten Kıratlı, "3-5 gündür işlerimizde bir hareketlilik var. Havaların ısınmasıyla birlikte, turistler gelmeye başladı. Yabancı turistler henüz gelmiyor. Gelen hep yerli turist. Bakır eşyalara çok büyük ilgi gösteriyorlar. 3-5 gündür gelen turist sayısı bir hayli fazla. Böyle giderse bereketli bir sezon geçireceğiz. Havaların iyice ısınmasıyla birlikte, işler daha da hareketlenecektir." diye konuştu.

(M.Türkmen)

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı