Haber Detayı
05 Ağustos 2016 - Cuma 18:08
 
“Az su ile çok yeşillik”
Şehitkâmil Belediyesi Ağustos ayı 2. Birleşimi yapıldı
Gündem Haberi
“Az su ile çok yeşillik”

 

Şehitkâmil Belediyesi Ağustos ayı meclis toplantısı ikinci birleşimi gerçekleştirildi.

Şehitkâmil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu başkanlığında toplanan meclis yapılan yoklamanın ardından gündem maddeleri görüşülmek üzere toplantı başlatıldı.

Görüşülen gündem maddelerinden 20 gündem maddesinden 6 tanesine CHP grubu olarak red verilmesine rağmen oy çokluğu ile kabul edildi.

Görüşülen gündem maddeleri bittikten sonra gündem dışı konuşmalarda söz alan CHP’ li Meclis Üyesi Ahmet Baydilek;” Bu gün ki imarla ilgili tüm maddelerde genelde yeşil alanlar ilgili kesintiler daralmalar vardı. Yeşil alanların yıkılarak yerine otopark yapılması neden ? Özellikle de milli eğitime ayrılan okul yerleri eleştirilecek bir konumdadır. Çünkü okul yerlerinde ki çoğu alan yeşil alanlardan çevrilmedir. Park alanlarında ki yerler planlanırken okul alanları da bırakılabilirdi. Küçük parklar çok ta rantabıl olmadığını söyleyebilirsiniz o zaman bölgesel olarak daha geniş ve herkesin kullanabileceği yeşil alanlar bırakılırsa daha iyi olur düşüncesindeyiz ve biz CHP grubu olarak yeşil alanların kısıtlanmasına red oyu verdik. Çünkü yeşil alan yaptığımızı savunuyoruz ancak oraya kilit taşı veya kauçuk döşüyoruz, vatandaşımız orayı sıcaktan kaçmak için gidecekse beton yığını nedendir ? ”

Baydilek’ in konuşmalarına cevaben Fadıloğlu;” Söylediklerinize iki açıdan cevap vereceğim. Öncelikle bahsettiğiniz alanlarda ki otopark yapıları ve okullarda ki tadilatlar. Son dönemde küresel ısınmadan dolayı yer altı su seviyesi özellikle Değirmiçem’deki kuyularımız kurudu. Biz şu anda parklarımızı sulamak için sadece bir kuyudan su alabiliyoruz. O da; Karşıyaka eski karakola giderken petrolün yanında ki kuyumuzdan su alabiliyoruz. Sulamadan dolayı su sorunları yaşıyoruz. Diğer taraftan şu anda Gaski’nin abonesi olmayan r tane bile parkımız yok ve burada ki masraflar çok fazlalaşıyor. Çünkü örneğin 10.000 metrelik alanda da bir adam duruyor ve aynı masraflar çıkıyor 20.000 metrelik alanda da bir adam duruyor ve aynı masraf çıkıyor. Son dönemde Şehitkâmil Belediyesi olarak bizler göreve geldiğimizden bu yana yetişmiş ağaç diktik ve gölgesi olan alanlar yetiştirmeye çalıştık. Bizim burada yaptığımız çalışma hem ödeneği ekonomik anlamda kullanmak ve hem de yer altı kaynaklarımızı düzgün kullanmaktır. Çünkü ne kadar minimum su ile ne kadar fazla yeşil alan yetiştirebilmek çabasındayız çünkü biz aylık 750 milyar su parası ödüyoruz. Bir diğer konu ise bahsi geçen otoparklarla ilgili, çok şükür ki artık vatandaşımızın ekonomik seviyesi yükseliyor ve bahsi geçen alanda herkesin bir aracı var, başa oraya otopark yaparken karşı çıkan vatandaşlarımız şu anda o alanları kullanmaktadır. Zamanında apartman yapılmış 12 daireli ve 5 tane otopark yâri var bu sıkıntılardan dolayı otopark yaptık. İleride oluşacak sorunlar görülmeden yapılan çalışmaları bizler kolaylaştırmak için yaptık.

 

CHP’ li Meclis Üyesi Mehmet Sucu;” Atatürk mahallesinde ki yürüyüş parkı sağlıksız bir park alanına dönüşmüş durumdadır. Ayrıca burada bulunan şelale parka ve insanların nefes almasına ayrı bir hava katıyordu ve vatandaşlarımız bu şelaleyi tekrar istiyorlar. Bu konuda yeniden bir çalışma yapılmasını talep ediyoruz.”

Sucu’ ya Cevaben Fadıloğlu;” Bahsi geçen park için gerekli çalışmaları yapıyoruz ve üzerinden geçen elektrik telleri sağlıklı yaşam parkını sağlıksız hale getirmektir bu nedenle orada ki ilk işimiz elektrik tellerini en kısa sürede toplatmak ve gereken çalışmalar sonucunda sağlıklı ve vatandaşların daha da aktif kullanabileceği bir alana çevirmektir.” Dedi.

Görüşülecek gündem maddeleri kalmadığından Eylül ayı meclis toplantısı 1 Eylül saat 16:00’ da görüşülmek üzere toplantı sona erdi.

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı