Haber Detayı
13 Mart 2018 - Salı 15:53
 
“Ayrıma neden olacak!”
Ersönmez’den LKS uyarısı:
Gündem Haberi
“Ayrıma neden olacak!”

Eğitim-Sen Gaziantep Şube Başkanı Ali Ersönmez, TEOG Sisteminin kaldırılmasının ardından hayata geçirilen Liselere Kayıt Sistemi (LKS)’ne ilişkin açıklamalarda bulundu. Ersönmez, öğrencilerin nitelikli ve niteliksiz olarak sınıflandırılan okullara kayıt yaptırılmasının öğrenciler arasında nitelikli niteliksiz ayrımına neden olacağını söyledi.

Ersönmez, “TEOG sınavı kaldırıldığı güne kadar Türkiye’de eğitim sistemine en uygun sınav olarak nitelendiriliyordu. Sistemin en başarılı, öğrencilerin psikolojisine, zaman planlamasına uygun olduğu iddia ediliyordu. Ancak bu sistem bir gecede kaldırıldı. TEOG Sistemi şuydu; zamana yayılan bir sınav sistemi idi. Tek bir zaman dilimine sığdırılmıyordu, öğrenciler daha sonra ki sınavlarda başarılı olabiliyordu. Türkiye’de eğitim alanında gelişmişliklerini ölçen, bir belirleme aracı olarak kullanılıyordu. Bakanlığın bugün yaptığı açıklamaya bakıldığında nitelikli ve niteliksiz okullara üzerinden bir sınava dönüştürüldü. Haziran ayında yapılacak olan yeni sınava baktığımızda nitelikli okul olarak tanımlanan Türkiye genelindeki yüzde 10 okuldan bahsediliyor. Türkiye’de 600 okulun bu sistemde sınavla öğrenci alacağından bahsediliyor. Geçmişten günümüze gelen ve nitelikli liseler olarak tanımlanan liseler, bakanlık bunları iki katına çıkarmayı hedefliyor. Çünkü Türkiye’de yüzde 10 öğrenci kapasitesini 600 okulun karşılamadığını görüyoruz. Bu çerçevede bunun karşılanmasının imkanı yok.”

TEOG BİR GECEDE KALDIRILDI

TEOG sisteminin bir gecede kaldırıldığını söyleyen Ersönmez, “Eğitim yılı içersinde pilot uygulama, çalışma, hazırlık yapılmadan, sistem değişliğinin eğitim yılına sığdırılması eğitimcide, öğrenci ve velilerde ciddi anlamda kafa karışıklığına neden oldu. Gaziantep genelinde yaptığımız görüşmelerde, özel okullarda ve devlet okullarında öğrencilerin motivasyonunun daha düşük olduğu, çalışma ve verimliliğin geriye düştüğü ve bir türlü sistemi algılayamadıkları belirlendi. Aslında TEOG Sistemi gitmedi, aynı sistem uygulanıyor. Bakanlığın bize sunduğu açıklamada sistemin yorucu ve boğucu olduğu ifade edilmişti. Şimdiki sisteme bakıldığında bunun değişmediğini görüyoruz. Yeni bir sistemden çok aynı sınav sistemini bir güne sığdırmış bir sınavdan bahsedebiliriz.”

İMAM HATİP LİSESİ SEÇMEK ZORUNLU

Türkiye genelinde 600 okulun belirlendiğini hatırlatan Ersönmez, “Gaziantep’te dahil mevcut yüzde 10’dan bahsediliyor. Yalnızca yüzde 10’luk dilim merkez alınarak, bir tartışma yürütülüyor. Bu yüzde 10’nu karşılayan yeterli sayıda okul yok. Asıl problem yüzde 10’luk dilimin dışında kalan yüzde 90’lık kısım. Yüzde 90’lık kısımda kalan okullarla ilgili daha ciddi sıkıntılar olduğunu görüyoruz. Bizi ciddi anlamda kaygılandıran bir tablo karşımızda duruyor. Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi esas alınarak üç çemberden 9 okul arasından öğrenci okul tercihi yapacak. Meslek, İmam Hatip ve Anadolu Lisesi arasından tercih yapacak. Bu tercihlerde çocuklar imam hatip lisesi seçmek zorunda bırakılıyor.”

ÖĞRENCİ VE VELİLERİN KAFASI KARIŞIK

Yeni sistemin taşımacı eğitim sistemini ortadan kaldırılması hedefiyle yola çıktığını kaydeden Ersönmez, “Bu sınav sistemi anlatılırken, herkes evinin yakınındaki okula servis kullanmadan gitsin deniliyordu. Ancak gelinen duruma baktığınızda birçok semtte Anadolu Lisesi’nin olmadığını görüyoruz. Öğrencilerin bir kısmı semtinden çok daha uzakta bulunan okullara gitmek zorunda kalacak. Yani okullara ulaşımda servis sorunu çözülmedi. Bazı ilçelerimizde Anadolu Lisesi bulunmuyor, doğal olara öğrenci mevcut okullara zorlanmış olacak. Öğrencinin evinin yakınında bulunan okullara gitmesi düşüncesinin fiiliyatta olmadığını görüyoruz. Öğrenciler istemedikleri okullara gitmek durumunda kalacak ya da özel okullara yönelecekler. Bu şekliyle ciddi bir karmaşaya nende oluyor, öğrenci ve veliler, okullara nasıl yerleşileceğini dahi bilmiyorlar. Bu yönüyle bakıldığın eğitimde var olan sorunların halen devam ettiğini görüyoruz.”

İMAM HATİPLER BOŞ KALDI

Yeni sistem ile birlikte tercih edilmeyen İmam Hatip Liselerinin de tercih edilmesinin önünün açılmak istendiğini söyleyen Ersönmez, “Türkiye’de 2017 yılında TEOG sınavında İmam Hatip Liseleri yüzde 68 oranında boş kaldı. Öte yandan İmam Hatip Liselerinin 2017 yılında üniversiteye yerleştirme başarısı yüzde 21 oranında kaldı. İmam Hatip Liselerine ayrılan ödeneklere ve yerel yönetimler tarafından desteklere rağmen İmam Hatip Liselerinde istenen oranda doluluk sağlanamıyor. İmam Hatip Liselerini Proje Okulu sınıfına alınarak, başarı oranlarının artırılması ve okulların tercihlerinin teşvik edilmesi sağlanmaya çalışılıyor. Tüm bunlara rağmen Anadolu ve Fen Liseleri dolarken, İmam Hatip Liseleri kontenjanları boş kalıyor.”

“SINAV SİSTEMLERİ ELEME İÇİN DEĞİL, YETENEK BELİRLEMEK İÇİN KULLANILMALI”

Yeni sisteme eleştiride bulunan Ersönmez,“Yeni sistem ile birlikte öğrenciler arasında bir sınıf ayrımı oluşturulmuştur, yüzde 10’u nitelikli, yüzde 90’ı niteliksiz bir öğrenci topluluğundan bahsetmek gelecekte toplumun yüzde 90’ını oluşturacak olan bu gençler, niteliksiz bir toplum olarak ifade edilecekler. Türkiye’de beklide 10 yıl sonra, yüzde 10 nitelikli, yüzde 90 niteliksiz topluluk haline gelmiş şeklinde bir tarifin önü alınamaz anlayıştır. Toplum açısında kabul edilemez anlayıştır. Biz tüm öğrencilerin kendi ilgi, istek, ihtiyaç ve yeteneklerine uygun liseler seçilmesine uygun bir sınav sistemi getirilmeli. Sınavlar bir eleme değil, öğrencilerin yeteneklerini belirleme aracı olarak yapılarak, tüm liselerin nitelikli olduğu okul ortamına yönlendirilmesi gerekiyor.”

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı