Haber Detayı
17 Nisan 2017 - Pazartesi 16:51 Bu haber 503 kez okundu
 
Asıl sorun, sağlık politikaları
Doktor Ersin Arslan anıldı
Gündem Haberi
Asıl sorun, sağlık politikaları

17 Nisan 2012 tarihinde bir hasta yakını tarafından bıçaklanarak öldürülen Doktor Ersin Arslan, Gaziantep-Kilis Tabip Odası tarafından düzenlenen törenle anıldı. Resmi verilere göre her gün 31 sağlık çalışanının şiddete maruz kaldığını belirten , Gaziantep- Kilis Tabip Odası Başkanı Hamza Ağca, "Defalarca söylememize rağmen, iş bırakmamıza rağmen, Sağlık Bakanı ile görüşmemize rağmen çabalarımız sonuçsuz kaldı. Bizden, bu duruma alışmamızı bekliyorlar. Biz sağlık çalışanlarının şiddete uğramasına ve öldürülmesine alışmayacağız." dedi.

"Ceza maddesi konulmasını önerdik"

Şiddeti önlemek için Türk Ceza Kanunu'na Türk Tabipler Birliği tarafından ek madde önerisi  hazırlandığını dile getiren Ağca, "Doktor Ersin Arslan'ın öldürüldüğü tarih olan 17 Nisan gününün, “Dünyada Sağlıkta Şiddete Karşı Mücadele Günü” olarak kabul edilmesi teklifini, Dünya Tabipler Birliği'ne önerdik. Ayrıca Türk Ceza Kanunu'na eklenmek üzere, caydırıcılığı olan ek ceza maddesi konulması önerisinde bulunduk. Resmi verilere göre ülkemizde her gün 31 sağlık çalışanı şiddete maruz kalmaktadır. 2012 yılında Dr. Ersin Arslan'ın bir hasta yakını tarafından bıçaklanarak öldürülmesinin ardından yaşanan gelişmelere bakıldığında sağlıkta şiddetin azalmadığını görmekteyiz." dedi.

"Hasta-hekim değil, müşteri ilişkisi var"

Hastanelerin, birer işletmeye dönüştürüldüğünü belirten Hamza Ağca, "Sağlık hizmetlerinde piyasa yönelimli politikalar sağlık hizmeti sunan kurumları birer işletmeye dönüştürürken, sağlık hizmetinin içeriğinin ve niteliğinin tahribine zemin hazırlıyor. “Hastahekim” ilişkisini deyim yerindeyse müşteri ilişkisine dönüştüren; koruma, tetkik ve tedavi sürecinde, tıbbi gereklilikler ve nitelikli sağlık hizmeti sunumundan çok, “müşteri memnuniyeti” ne yer veren bu politikalar, sağlık kurumlarında şiddetin giderek çoğalmasının nedenleri arasında ilk sıralarda geliyor. Sağlık ortamını para kazanılan hizmet sektörüne dönüştürenler, sağlık çalışanlarını iş güvencesinden yoksun, güvenliksiz ortamlarda, performansa dayalı, gece gündüz demeden çalıştırıp her türlü şiddete maruz bırakanlar, artık bu politikalarından vazgeçmelidir."diye konuştu.

Asıl sorun, sağlık politikaları

Sağlık çalışanlarının, halkın düşmanı olmadığını vurgulayan Ağca, "Sağlık hizmeti alırken yaşadığınız sorunların asıl kaynağı size hizmet vermeye çalışan hekim ve sağlık çalışanı değil uygulanan sağlık politikalarıdır. Hekim ve sağlık çalışanı sizin düşmanınız değil, en zor anınızda sığınmak zorunda kaldığınız can dostlarınızdır. Sağlık sorunlarınızı şiddetle çözemezsiniz. Bugüne kadar başta Ersin Arslan olmak üzere sağlık şiddet sonucu hayatını kaybeden sağlık çalışanlarının anısı önünde saygı ile eğilirken hayatımızda ve  sağlıkta  şiddetin olmadığı bir gelecek diliyoruz." dedi.

(Y.Öztürk)

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Asıl, sorun,, sağlık, politikaları,
Yorumlar
Haber Yazılımı