Haber Detayı
11 Ocak 2019 - Cuma 17:29
 
“Antep’in cazibesi mi kaldı?”
CHP Gaziantep Milletvekili Bayram Yılmazkaya, AKP İktidarını sert sözlerle eleştirdi.
Siyaset Haberi
“Antep’in cazibesi mi kaldı?”

TBMM Genel Kurulunda yaptığı konuşmada artan Suriyeli nüfusuna ve kentteki işsizliğe değinen Yılmazkaya, Antep’in cazibeliğinin kalmadığını, bölgenin bir kaosa doğru gittiğini ifade etti.

“Elin adamı marsa uzay aracı indiriyor, biz ise kışın ortasında Gaziantep’e sisten dolayı uçak indiremiyoruz! Cazibe merkezi diyorsunuz, Antep’in cazibeliği mi kaldı? Artan işsizlik, ekonomik sıkıntılar, esnafın, sanayicinin kan ağladığı şehir mi cazibe merkezi olacak” diyen CHP’li Yılmazkaya AKP’li vekilleri bombardımana tuttu.

AKP’nin yanlış politikalarını eleştiren Yılmazkaya, Mecliste yaptığı konuşmada;

“Artan Suriyeli sayısı 400 bini geçmiş. Kendi vatandaşımız bile Gaziantep’e, zor geliyor, uluslararası gelişleri nasıl sağlayacaksınız? Artık bazı mahalleler Suriyeli gettolara dönüşmüş. Vatandaşımız saat 9 dan sonra o bölgelere giremiyor, gece gezmeye korkuyor. Bölgede bireysel karmaşalar başladı.

Daha 15 gün önce bir gencimiz Suriyeliler tarafından ağır yaralandı. Ölümle pençeleşiyor..! İşsizlik artmış, gençlerimiz boş geziyor. Maalesef bu gidişle Bölgemizde, Urfa, Hatay ve Kilis’te, Kürt-Türk-Arap çatışmasına doğru bir gidiş gelişebilir.  Bu karmaşa artabilir ve önünü alamayız, bilesiniz.” dedi.

Torba tasarının 15. ve 16. Maddeleri üzerine konuşan Yılmazkaya şu ifadelere yer verdi;

Gaziantep, Kirası İle Suyu İle Yaşam Tarzı İle Pahalı Bir Şehir.

“Çünkü hâlihazırda Gaziantep Üniversitesinde bile öğretim görevlisi sıkıntısı devam etmekteyken böyle plansız ve programsız adımlar bölgeye ve ülkeye büyük zararlar doğuracaktır.

Gaziantep, kirası ile suyu ile yaşam tarzı ile pahalı bir şehir. Akademik kariyeri için Gaziantep’e gelen öğretim görevlileri kira ve geçim sıkıntısından, pahalılıktan

kaynaklı, kariyerini tamamlar tamamlamaz kentimizden maalesef istemese de gitmektedir.

Hatta üniversite Rektörümüz akademik personel, sırf yüksek kiradan kurtulsunlar diye, TOKİ destekli konut yapımını hayata geçirmek istemişse de çeşitli nedenlerden ötürü bu proje gerçekleşememiştir.

Savaş bölgesi olmasına rağmen sanayi şehri, zengin şehri diye komşu illere verilen geliştirme ödeneği de ilimize maalesef verilmemektedir. Buda mağduriyetlerde artışa neden olmakta, öğretim görevlilerimizin gidişini hızlandırmaktadır.”

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı