Haber Detayı
13 Mart 2019 - Çarşamba 22:24
 
Aktarlar, vatandaşın gözdesi
Yaşam Haberi
Aktarlar, vatandaşın gözdesi

Şifa arayan vatandaşların hastanelerden ve eczanelerden sonra bitkisel ilaçlar almak için sık sık gittiği yer aktarlar. Gaziantep Kürkçü Hanı’nın çevresinde bin, bir  kurutulmuş ot çeşitlerinin satıldığı aktarlar vatandaşların yoğun ilgisini görüyor.

Aktarlar çarşısı esnafları’’ Yaz mevsimini ve baharda toplanan otlar daha sonra kurutuluyor. Kuruma aşaması bittikten sonra tezgahlarımızda yerini alıyor. Bu çarşı  artık mevsimlik değil her zaman yoğun insanlar burada ki otları daha cok alternatif olarak kullanıyorlar. İlkbahar ve yaz aylarında sezonlarında diğer aylara göre daha çok talep artıyor. Şehrimize gelen iç ve dış turistler çoğu zaman buradan alış veriş yapıp yurt dışına bile götürüyorlar. Otlarımızdan kullanan bir çok kişi fayda gördü. Sizi soğuk kış günlerine karşı hazırlayıp bağışıklık sisteminizi güçlü tutacak, grip ve soğuk algınlığına iyi gelecek bitki çayları. Ekinezya çayı bağışıklık sistemini güçlü, sağlıklı tuttuğunu ve grip virüsü gibi ortak patojenlere karşı koruyucu olduğunu göstermektedir. Tüm bu nedenlerden dolayı ekinezya çayını yalnızca soğuk algınlığına yakalandıktan sonra değil, yakalanmadan önce de koruyucu olarak tüketmenizi tavsiye eder.”dediler.

Son dönemde rağbet gören bitki çayları ile ilgili de bilgi veren aktarlar, “Mürver çayı Türkiye'de fazla bilinmese de mürver yüzyıllardır grip ve soğuk algınlığı tedavisinde kullanılan bir bitki. Ateş düşürücü, kanı temizleyici etkisi bulunan mürver, nane ile beraber kaynatılıp balla tatlandırılarak içilebilir. Gece yatmadan önce içilen mürver çayı ile iyi bir uyku uyuyabilirsiniz.

Zencefil çayı Soğuk algınlığı, grip, baş ağrıları ve adet ağrıları için yüzyıllardır kullanılan zencefil terlemeye yardımcı olarak bakteri ve mikropların vücuttan atılmasını sağlar. Bağışıklık sistemini güçlendirici mucizevi bitkilerden olan zencefilin çayını sade ya da bal ve limon eşliğinde içebilirsiniz.

Nane ıhlamur çayı Boğazları yumuşatan ıhlamur, göğüs yumuşatıcı ve balgam söktürücü olarak kullanılıyor. Terletici ve rahatlatıcı etkisi de grip ve soğuk algınlığının tedavisine yardımcı oluyor.

Nane ise etkin maddesi mentol sayesinde nefes açıcı ve iyi bir balgam söktürücüdür. Boğaz ağrısını yatıştırarak kuru öksürüklerin de geçmesine yardımcı olur. Ihlamur ile yapılan çay dışında halk arasında bilinen şekilde nane-limon çayı da tüketilebilir.’’ diye konuştular.

(Y.ANKAY)

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı