Haber Detayı
13 Mart 2019 - Çarşamba 22:27
 
Aile hekimlerinin kira isyanı
Gündem Haberi
Aile hekimlerinin kira isyanı

Türk Sağlık-Sen  düzenlediği basın toplantısında, aile hekimlerinin kira bedellerini fahiş arttırdığını ileri sürdüğü Şehitkamil ve Şahinbey belediyelerine tepki gösterdi. Şube Başkanı Kazak, ilçelerin kiraları yüzde 50’lere varan oranlarda arttırdığını ileri sürdü.

Türk Sağlık-Sen, il binasında basın toplantısı düzenledi. Türk Sağlık-Sen şube başkanı Kemal Kazak,   “Aile sağlık merkezlerinde bir kısmı Sağlık Bakanlığına ait araziler üzerinde yapılmış tesisler üzerinde inşa edilmiş durumda, bir kısmı da belediyelere ait arsalarda, bir tarafta da özel kişilerin mülkiyet sahiplerinden kiralanarak hizmet sunulmuştur.

Dün bizzat Şehitkamil Belediyesi ve Şahinbey Belediyesini ziyaret ederek konu hakkında yetkililerden konu hakkında görüş aldım. Şunu net olarak ifade edebilirim ki belediye yetkilileri ya yönetmeliği okumuyorlar Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Berat Albayrak’ın yayınladığı genelgeyi ya okumuyorlar ya okuduğunu anlamıyorlar, ya da derebeylik yapıyorlar.”dedi.

Kira bedellerinde fahiş artış var

Albayrak’ın genelgesini hatırlatan Kazak, “16 Ocak ta 2019’ da Sayın Berat Albayrak imzalı kamu idarenin taşınmaz kiralama için bir genelge yayınlandı. Genelgede enflasyon ile mücadeleyi maksimun seviyede tutabilmek adına daha önceki dönemde  ÜFE (Üretici Fiyatları Endeksi) Üzerinde hesaplanan kira artış oranının bu kez TÜFE (Tüketici fiyatları endeksi) üzerinden yapılması açık ve alenen genelgede ortaya konulmuştur.

Buna rağmen belediye yetkilileri genelgeyi yok sayıyorlar. Şehitkamil ve Şahinbey’ de şuanda 330 TL’ye oturan hekimlerimizin oda başına 2018 enflasyonu 20 olarak değerlendirildi. 350 TL’ye 20 vurduğumuzda 70 TL yapar. 420 TL ile kiralanması gerekir iken bu gün ihalesi yapılan Şehitkamil ve Şahinbey belediyeleri ihale açılış bedelini 500 TL olarak koydular. Bu ihale 500 TL ile kabul olsa bile bu oran 50 ye tekabül ediyor. Maliye Bakanının genelgesine göre bu rakam 450 TL’yi geçmemesi gerekiyor. Biz belediye yetkililerini uyarıyoruz. Türk Sağlık-Sen olarak bu işin takipçisi olacağız. Belediye yetkilerine resmi yazıyla müracatta bulunacağım,  hukuk yolunda gerekli her şeyi yapacağız. Aile hekimi arkadaşların mağduriyetinin giderilmesi çözülmesi adına Şehitkamil ve Şahinbey belediye başkanlarına çağrıda bulunuyorum. Alt personellerini işinin ehli, okuduğunu anlayan insanları almalarını tavsiye ediyorum. Aile hekimlerinin maaşları dışında cari hesaplarına zam oranları 10 dur. Aile hekimlerimizin bu hizmetleri normal bir şekilde verebilmeleri için bu oranın en az 20 zam yapılması gerekirdi.”dedi.

Kira artışlarını takip edeceklerini belirten Kazak, “ Gaziantep’ te Türk Sağlık-Sen olarak bu işin takipçisi olacağız. Aile merkezlerinin yaklaşık olarak 25 belediyelere ait belediyelerin bu genelgeye uymalarını talep ediyoruz. Aksi takdirde suç işlemiş olacaklar. Belediye yetkilileriyle yaptığım görüşmede aile hekimleri kamu adına hizmet sunuyorlar. Siz bunu özel bir müessese gibi değerlendirmeyin dedim. Belediye yetkilileri bu konuda inat ediyorlar o da bizim için bir işletmedir diyorlar. Belediye başkanlarımızın bu durum hakkında ne kadar bilgisi vardır bilmiyorum. Belediye başkanlarının dikkatini çekmek istiyorum. Bu konu hakkında gerekli düzenlemeyi yapmasını talep ediyorum. Düzenleme yapmadıkları takdirde Kamu İdareleri Taşınmaz Kiralamalarında İlişkin Genelge aykırı davranmış olacaklar’’ diye konuştu

(M.TÜRKMEN)

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı