Haber Detayı
07 Ocak 2018 - Pazar 15:24
 
“Ahlaki değil!”
Gündem Haberi
“Ahlaki değil!”

Gaziantep Damızlık Koyun ve Keçi Üreticileri Birliği Başkanlık Kongresi’ne ilişkin ortaya atılan iddiaları yorumlayan ve seçime ilişkin Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Mehmet Karayılan gazetemize açıklamalarda bulundu. Karayılan, Birliği Yönetiminin delege sistemine geçmeye çalıştığına ilişkin iddiaları değerlendirerek, “Bu iddianın gerçekleşme ihtimali vardır. Kahramanmaraş’ta 3 bin kişilik bir birlik 60 kişiyle seçime gitmişti, seçimi bu şekilde yenilediler. Ben bunu etik ve ahlaki görmüyorum, yanlış olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

Gaziantep Damızlık Koyun ve Keçi Üreticileri Birliği Başkan adayı Osman Türkman, Birlik Seçiminde yaşanan sorunları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a anlatmak üzere başlattığı yürüyüşüne devam ediyor. 10 gün önce Gaziantep’ten yola çıkan Türkman, eylemini kararlılık ile sürdürürken, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Mehmet Karayılan, Gaziantep Damızlık Koyun ve Keçi Üreticileri Birliği seçimlerine ilişkin gazetemize açıklamalarda bulundu. Karayılan, “Gaziantep Damızlık Koyun ve Keçi Üreticileri Birliği’ndeki insanlar 538 kişinin imzasını toplayarak Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına ve İl Müdürlüğümüze müracaat ettiler. Birliğin tüzüğüne baktığımızda üye sayısının yüzde 10’u kadar imza toplanırsa Genel Kurul talebi yapılır ve bu talebin sonucunda seçimli genel kurul yapılır. Bu insanlarda birlik üye sayısının yüzde 10’undan daha fazla sayıda, 538 insanın imzasını topladılar. Noter onaylı talepleri ile bize müracaat ederek, buradaki Koyun ve Keçi Üreticilerine bildirerek, seçime gidilmesi istendi” dedi.

“SEÇİM SÜRECİ 4 ARALIKTA BAŞLAYACAKTI”

Birlik üyelerinin noter onaylı talebini Birlik Yönetimine bildirdiklerini söyleyen Karayılan, “Talebi Birlik yönetimine bildirdik, işlem yapmadılar, yeniden bildirimde bulunduk işlem yapılmadı. Bakanlığımıza durumu bildirdik, bakanlıktan bu seçimi yönetim yapmıyorsa bizim yapacağımızı, bizim yapmamamız halinde ise imza toplayanların şikayeti ile Asliye Hukuk Mahkemesi yapacak. Bunun üzerine Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü olarak, seçimi biz yapma kararı aldık. Basın İlan Kurumu’na ilam yazıldı, bu ilam çıktı.  4 Aralıkta seçim süreci başlayacaktı, çoğunluk sağlanamazsa 12 Aralıkta ikincisi yapılarak işlem bitirilecekti. Kongre ile ilgili olurlarımızı aldık, işlemlerimizi devam ettirdik. Bu arada mevcut Birlik Yönetimi mahkemeye müracaat ederek, ‘Yürütmeyi Durdurma’ kararı çıkıyor. Bize de 5 günlük itiraz süresi tanındı. Bizde hemen itirazımızı yaptık. Tüm delilerimiz ile müracaatlarımızı yaptık. Mahkeme kararına saygı duyuyoruz ancak mahkemeden yeniden yürütmeyi durdurma kararı çıktı. Şimdi dava Bölge İdare Mahkemesinde görüşülüyor. Ancak seçim süreci durmuş durumda. Böyle bir dava varken seçimi devam ettirmemiz doğru değildi. Şuanda mahkeme süreci devam ediyor” diye konuştu.

“BENZER BİR OLAY KAHRAMANMARAŞ’TA YAŞANDI”

Gaziantep Damızlık Koyun ve Keçi Üreticileri Birliği Yönetiminin delege sistemine geçmeye çalıştığına ilişkin iddiaları değerlendiren Karayılan, “Bu iddianın gerçekleşme ihtimali vardır. Çünkü sistemde benzer bir olay Kahramanmaraş’ta yaşanmıştı. Kahramanmaraş’ta 3 bin kişilik bir birlik 60 kişiyle seçime gitmişti, seçimi bu şekilde yenilediler. Ben bunu etik ve ahlaki görmüyorum, yanlış olduğunu düşünüyorum. 4 bin 600 üyen var ve üyelerden oy alıyorsan, üyelerin ile birlikte hareket ediyorsan; üyeler kimi seçerse, hangi insanın kendilerine iyi hizmet edeceklerini düşünüyorsa ona destek çıkılmalı. Bizde üyelerin destek çıkmış olduğu yönetimle çalışırız. Birlik üyelerinin ve yönetimlerinin arasındaki anlaşmazlıktan çıkan bir durum bu. Kanuni olarak insanlar yasal haklarını kullanıyorlar, seçim yapılması gerekiyor” diyerek sözlerini noktaladı.

A.DUMAN

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı