Haber Detayı
07 Kasım 2018 - Çarşamba 17:49
 
“Acile gitmek, alışkanlık olmuş”
Gündem Haberi
“Acile gitmek, alışkanlık olmuş”

Gaziantep’te bulunan kamu ve özel hastanelerin acil servisleri, hasta yoğunlukları ile dolup taşıyor. Kış aylarının yaklaşması ile birlikte acil servislerde yoğunluklar daha da artarken, Gaziantep İl Sağlık Müdürü Serdar Sarıfakı, acil servislerde yaşanan yoğunluklara ve Gaziantep’teki sağlık hizmetlerine ilişkin açıklamalarda bulundu. Sarıfakı, “Acillerde yaşanan yoğunluklar, birazda vatandaşların alışkanlıklarından kaynaklanıyor. Acile gitmek vatandaşlarımızda alışkanlık olmuş” değerlendirmesinde bulundu.

Son yıllarda hastane acillerinden yaşanan yoğunluklar her geçen gün biraz daha artıyor. Kent genelinde bulunan Dr. Ersin Arslan Eğitim ve Araştırma Hastanesi başta olmak üzere devlete ait hastanelerinin acillerinde yaşanan yoğunluklar nedeniyle sağlık çalışanlarının yükü daha da arttı. Gaziantep Sağlık İl Müdürü Serdar Sarıfakı, hastane acillerinde yaşanan yoğunluklara ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Sarıfakı, “Genel anlamda insanlarımızın alışkanlıkları ile alakalı yoğunluklar yaşanıyor. Gündüz saatlerinde çalışan esnaf gibi, memur gibi çalışanlar, doktor gözetiminde enjeksiyon yapılması gereken hastalar genelde mesai saatlerinin ardından hastanelere gelmeyi tercih ediyorlar. Halkımızda bu noktada bir alışkanlık var. Bu halkımızda alışkanlık olmuş.”

“VATANDAŞLAR, POLİKLİNİK SAATLERİNDE UZMAN HEKİMLERE MUAYENE OLABİLİRLER”

Acillerde yaşanan yoğunluklara ilişkin sözlerini sürdüren Sarıfakı, “Acillerde en fazla yoğunluk 18.00 ila 23.00 saatleri arasında yoğunluk yaşanıyor. Gündüz saatlerinde hastanelerimizde uzman hekimlerimiz görev yapıyor. Gün içerisinde hastanelere gelen vatandaşlarımız, polikliniklerde uzman hekimlerimiz tarafından muayene ediliyorlar. Mesai saatlerinin ardından 24 saat acillerimiz hizmet veriyorlar. Dr. Ersin Arslan Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde uzman hekimlerimiz nöbet tutuyorlar, Şehitkamil Devlet Hastanesi’nde hekimlerimiz nöbet tutuyorlar. Acillere gelen hastalar, gün içerisinde olduğu gibi uzman hekimlere muayene olma şansları olmuyor. Acillerde gün içerisinde olduğu gibi tüm parametrelerle muayene edilme imkanı olmayabilir, hastalıkla ilgili uzman hekim bulunamayabilir. Gündüz şartlarında uzman hekimlere rahatlıkla muayene olabilirler. İnsanların bunun bilincinde olmaları gerekiyor. Gündüz saatlerinde önemsenmeyen hastalıklar nedeniyle vatandaşlar, akşam saatlerinde acillere geliyorlar. Acillerde yaşanan yoğunluklar bir anlamda vatandaşların alışkanlıklarından dolayı yoğunlaşıyor. İnsanlarımızın genel bir alışkanlığı var.”

“GAZİANTEP KENDİNE YETER HALE GELDİ”

Gaziantep’te sağlık hizmetlerinin yürütülmesi konusunda çalışmaları değerlendiren Sarıfakı, “Her ay düzenli olarak ASKOM adı verilen Acil Sağlık Hizmetleri Değerlendirme Toplantılarımız oluyor. Bu toplantılara kamu hastanelerinin yanı sıra özel hastanelerin yöneticilerimiz toplanıyor. Her ay yapılan değerlendirme toplantılarında, 112 ile kaç hasta getirilmiş, kaç hastaya bakılmış, bunların kaçı ayakta tedavi edildi, kaçı yatarak tedavi edilmiş gibi konularda sayıları çıkartıyoruz. Sayısal verilere göre hastanelere gerekli uyarılarda bulunuyoruz. Aynı zamanda yürütülen faaliyetler dolayısıyla şehir dışına nakledilen hasta sayımızda da düşüler meydana geldi. Geçtiğimiz ay yalnızca 4 hasta kent dışına nakil edildi. Gaziantep şuanda kendine yeter duruma geldi.”

“YOĞUN BAKIMLARDA KOLAYLIKLA YER BULUNABİLİYOR”

Gaziantep’te bulunan hastanelerin tam kapasite çalıştıklarının altını çizen Sarıfakı, “Kamu hastanelerimiz ve özel hastanelerimiz dolu dolu çalışıyorlar. Bundan dolayı artık şehir dışına hasta göndermiyoruz. Kentte bulunan hastanelerin yoğun bakımlarında yer bulunabiliyor. Özel ve kamu hastanelerinde sıkı denetimler yapıyoruz. Hastaların gerçekten yoğun bakım hastası olup olmadığını arkadaşlarımız denetliyor.  Haftalık olarak yoğun bakımlarda denetimler yapılıyor ve yoğun bakımda kalması gerekmeyen hastalar, yoğun bakımdan çıkarılıyor. Böylelikle yoğun bakımlarda kolayca yer bulunabiliyor” diye konuştu.

A.DUMAN

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı