Haber Detayı
08 Ocak 2018 - Pazartesi 16:55
 
81 ilin başkanları, bakanlarla görüşecek
Taşeron düzenlemesi meclis gündeminde
Gündem Haberi
81 ilin başkanları, bakanlarla görüşecek

Büyükşehir Meclisi Ocak Ayı 1.Birleşiminde Taşeron İşçilerin sorunları konuşuldu. Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, “Sayın Valimiz Başkanlığında ile 81 ilin merkez belediye başkanları ve il valileri ile birlikte Taşeron işçilerin kadroya alınması konusunda  İç işleri ve Çalışma Bakanlarımızla tele konferans görüşmesi yapacağız” dedi.

Büyükşehir Belediye Meclisi Ocak ayı 1.Birleşim Toplantısı Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin Başkanlığında gerçekleştirildi. 64 maddenin görüşüldüğü meclis toplantısında söz alan meclis üyesi Mehmet Sucu, taşeron işçilerin kadroya alınmasıyla ilgili konuştu. Sucu, “Taşeron sisteminin kaldırılarak, kadroya geçilmesiyle ilgili KHK ile adım atıldı. Maalesef, bu kanun vatandaşın istediği şekilde çıkmadı. Dilerdik ki bu kanun TBMM’de artısı ve eksisiyle görüşülüp, tartışılsaydı, bunu konuşmayacaktık. 657 sayılı Devlet Kanunu ile sözleşmeli çalışanların kadroya alınmasıyla ilgili kanun çıkmıştı. Keşke bu konuda öyle bir düzenleme olsaydı, şuanda söyleyeceklerimiz bunun alt yapısını oluşturmuş olurdu. Burada 2 bin -3 bin personelle ilgili olarak burada karar verilecek. Bunlarında kadroya değil de Belediyeye bağlı şirkete geçtiğiyle ilgili duyumlarımız var. Bir diğer yandan bu işin çok iyi anlatılmadığını düşünüyoruz. 2 Ocak ile 11 Ocak arası son başvuru tarihi olarak belirlenmiş. 10 yıldan beri belediyemize hizmet eden araç kiralamada çalışan insanlarımız var. 4 Aralık baz alındı, belediye şirketine geçirilerek, kadroya alınmasıyla ilgili bir tasarruf var. Ama bu işçilerin suçu var? İktidar partisinin belediye başkanları olarak sizler bu sorunları yetkililere taşıyabilirsiniz. Bu insanlarda belediyeye hizmet veriyor, bu konuda insanlar mağdurlar. Çözüm için size öneride bulunuyorum” diye konuştu.

“İÇ İŞLERİ BAKANI VE ÇALIŞMA BAKANI İLE GÖRÜŞECEĞİZ”

Konuya ilişkin olarak açıklamada bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, “Geçtiğimiz hafta bu konuyla ilgili Belediyeler Birliği Meclisini topladık, özellikle merkez ilçelerde şirketi olan ve olmayan belediyelerin farklı durumlarının sahada yaşanmasından dolayı, meclis toplantısına gittik. Hem sizin burada sahada gördüğünüz boşluklarla ilgili yapılması gerekenlerle ilgili konuları görüştük. Bu konuyla ilgili hem Başbakanımızla hem Maliye Bakanımızla hem de İç İşleri Bakanımızla randevu talep ettik. Belediyeler Birliği olarak bize göre sahada neler yapacağımızı, giderek birebir konuşacağız. İkinci olarak ise yarın, Sayın Valimiz Başkanlığında ile 81 ilin merkez belediye başkanları ve il valileri ile birlikte İç işleri ve Çalışma Bakanlarımızla tele konferans yapacağız. Taşeron ile ilgili sahadaki durum nedir, bizim görüş ve önerimize göre bunun çalışmasını yapacak. Bizim burada gördüğümüz boşluklarla ilgili olarak sahada yaşayacağımız sıkıntıları ilgili bakanlarımızla konuşacağız. Belediyeler Birliği olarak giderek, bu konuları talep edeceğiz. Eksiklikleri belirteceğiz, yeni bir konu ve bu konuyla ilgili kimseyi mağdur etmeden, hak ve adalet ölçüsünde çalışma yapılacak. Öte yandan birde şöyle bir durum var.  Normal bütçenizin yüzde 30’unun üzerinde personel giderleri olduğu zaman yatırımı nasıl yapacaksınız? Dolayısıyla bu işlemi çok iyi dengelememiz, kimseyi mağdur etmememiz hem de kendi bütçemizi yatırıma dönüştürmemiz ve planlamamız gerekiyor.

DENETİM KOMİSYON ÜYELERİ SEÇİLDİ

Büyükşehir Belediye Meclisi Ocak ayı 1. Birleşiminin 1.maddesinde yer alan Denetim Komisyonu üyeleri seçimleri yapıldı. Denetim Komisyonlarına Filiz Üzücü, Mahmut Demirel, Mustafa Gökkaya, Mustafa Dinçoğlu ve Nurettin Zirek seçildi.

ŞAHİN’E KREDİ YETKİSİ

Gündemin 6. Maddesi olan ‘ Büyükşehir Belediye Meclisince 2017 yılı Muhtelif tarihlerde GASKİ Genel Müdürlüğünce İller Bankası’ndan alınmasına karar verilen ancak kullanılamayan ve 2018 yılı içerisinde kullanılması talep edilen 212 milyon 941 Bin 481 TL’nin; şehir geneli yağmur suyu hatlarının bakım ve onarım yapım işi, GASKİ Narlı Trafo Merkezi Yapım işi, Gaziantep geneli asfalt bakım ve onarım işi, İslahiye- Gaziantep içme suyu ve kanalizasyon inşaatı yapım işi, Şehitkamil bölgesi kanalizasyon hatlarının bakım onarım ve temizlik işi, Düzbağ içme suyu temini projesi kapsamında yapılacak kamulaştırma işlemleri, şehir geneli yağmur suyu inşaatı yapım işi, şehir geneli kanalizasyon şebeke hattı yapım işi, Gaziantep (Şarkaya Grubu) içme suyu temini iletim ve depolar arası bağlantı hattı yapım işi, Duktil boru ve ek parça temini mal alımı işi, muhtelif bölgelere atık su paket arıtma tesisi ve kanalizasyon şebekesi yapım işi, Kuzey Şehir toplu konut bölgesi içme suyu ve kanalizasyon yapım işi, Şahinbey Bölgesi kanalizasyon hatlarının bakım, onarım ve temizlik yapım işi için toplamda 212 milyon 941 bin 481 TL kredi kullanılması ve krediye ilişkin iş ve işlemlerin yürütülmesi için Şahin’e oy birliği ile yetki verildi.

Y.ANKAY

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı