Haber Detayı
06 Aralık 2018 - Perşembe 22:08
 
“7 yıl süren davalar var”
“Hakim ve savcı sayısı yetersiz”
Gündem Haberi
“7 yıl süren davalar var”

Türk Yargısının en büyük sorunlarından olan adli yargılama süresindeki uzunluklar yoğun bir şekilde tartışılırken, Adalet Bakanlığı tarafından Yargısal Reform Çalışmalarına hız verildi. Yargısal Reformların yargılama sürelerinin kısalmasında etkili olacağını düşündüğünü söyleyen Gaziantep Barosu Başkanı Bektaş Şarklı, Adliyelerde görev alan hakim ve savcı sayılarının az olmasının da dava sürelerinin uzamasında etkili olduğunu söyledi. Şarklı, “Gaziantep Adliyesi’ni ele aldığınızda mevcut hakim ve savcı sayısının yetersiz olduğunu görüyorsunuz. Gaziantep Adliyesi’nde dava sürelerinin kısalabilmesi için şuan ki hakim, savcı ve adli personel sayısının iki katına çıkartılması gerekiyor” diye konuştu.

Türkiye’de Adalet Sistemi’ne olan güven her geçen gün azalırken, Türk Yargısına olan güvenin yeniden tahsisi ve uzun yıllar süren davalarda sürelerin kısaltılması için Adalet Bakanlığı harekete geçti. Adalet Bakanlığı Yargısal Reform için kolları sıvarken, aylardır konuşulan Yargısal Reform çalışmalarına ilişkin Gaziantep Barosu Başkanı Bektaş Şarklı, gazetemize değerlendirmelerde bulundu. Şarklı, “Yargısal Reform ile ilgili Adalet Bakanlığı nezdinde sürüyor. Barolar Birliği ile Bakanlık arasında görüşmelerde sürüyor. Genel anlamda yargısal sürecin hızlandırılmasına yönelik çalışmalar yapılacağını düşünüyorum. Hakim ve Savcı alımları yapıldı, bunlarla ilgili meslek içi eğitimler olacağı yönünde durumlar aldık. Daha çok süre anlamında davaların kısaltılmasına yönelik çalışmalar yürütüldüğü yönünde bilgiler aldık. Bu tabi ki Bakanlık tarafından yürütülen bir çalışma olacak. Mecliste komisyonlarında ve meclis genel kurulunda yapılacak olan görüşmelerde neler isteneceği daha sonra netleşecektir.”

“7 YIL SÜREN DAVALAR VAR”

Adli sürecin oldukça uzun olduğunu söyleyen Şarklı, “Vatandaş tarafından İş Mahkemesine açılmış olan bir dava 1,5-2 yıl sürüyor, İstinaf Mahkemesinde 2 yıl, Yargıtay da dava en 1 yıl sürüyor. Açılan bir davada kararın çıkması 4-5 yılı buluyor. Eğer Yargıtay süreci bozarak, davayı geri çevirirse bu süreç en başa dönüyor ve 7 yıla kadar uzayan davalarla karşılaşabiliyoruz. Davaların bu kadar uzun sürmesinde mevcut hakim ve savcı sayısının yetersiz olması etkili oluyor. Gaziantep Adliyesi’ni ele aldığınızda mevcut hakim ve savcı sayısının yetersiz olduğunu görüyorsunuz. Gaziantep Adliyesi’nde dava sürelerinin kısalabilmesi için şuan ki hakim, savcı ve adli personel sayısının iki katına çıkartılması gerekiyor. Bunun yanı sıra hakim, savcı ve adli personele eğitimler verilmesi gerekiyor. Adliyelere nitelikli, kaliteli personel alımı yapılmalı.”

FAKÜLTE MEZUNLARINA SINAV YAPILMASI GÜNDEMDE

Hukuk Fakültelerinden mezun olan öğrenciler için mezuniyet sonrasında sınav yapılması ile ilgili düzenlemenin gündeme geldiğini söyleyen Şarklı, “Hukuk Fakültelerinde mezun olan avukat, hakim ve savcı adayları için sınav yapılması ile ilgili bir düzenleme gündemde. Sınavda70 puanın altında puan alan fakülte mezunları hakim, savcı, adli personel ya da avukat olamayacaklar. Yapılacak olan düzenlemenin Hukuk Fakültelerinde verilen eğitimi daha kaliteli hale getireceğini düşünüyorum. Hak eden kişilerin kazandığı bir sistem olmuş olacak.”

“HUKUK FAKÜLTELERİ NİTELİKLİ HALE GETİRİLMELİ”

Türkiye’de hemen her üniversitede Hukuk Fakültelerinin açıldığını söyleyen Şarklı, “Ülke genelinde çok Hukuk Fakültesi var. Bu kadar çok sayıda Hukuk Fakültesinin olması mesleğimizi olumsuz etkiliyor. Meslekte sayı artışına bağlı olarak nitelik azalmış oluyor. Baro olarak bizlere de yansıyor. Nitelikli ya da iyi çalışan avukatların ayrımını vatandaşlar yapamıyor. Tüm yargı camiası bu durumdan ciddi anlamda etkileniyor. Vatandaşlarda hak kayıplarına uğrayabiliyorlar. Bunların önüne geçmek açısından Hukuk Fakültelerinin daha nitelikli hale getirilmesi gerekiyor. Bu kadar sayıda ülkemizde Hukuk Fakültesine ihtiyaç olduğunu düşünmüyorum, bu kadar çok sayıda Hukuk Fakültesinde ders verecek oranda Hukuk Profesörü bulunmuyor. Türkiye’de diğer mühendislik ve tıp fakültelerine oranla daha düşük maliyete sahip olduğu için Hukuk Fakülteleri açılabiliyor.”

“ARABULUCULUK SİSTEMİ ETKİLİ OLMADI”

Arabuluculuk Sistemine değinen Şarklı, “Türkiye’de son yıllarda uygulanmaya başlanan Arabuluculuk Sistemi çok etkili olmadı. Hatta iki İş Mahkemesi daha açıldı. Sorun yalnızca Arabuluculuğa başvurmakla çözülecek bir sorun değil. Sorun birazda Hukuk Sistemimizle doğrudan kaynaklı. Dava açmak için istenen gider harçları yüksek, bunların düşürülmesi gerekiyor. İnsanların en doğal hakkı olan dava açma hakkı bu şekilde engellenmiş oluyor. Dava maliyetleri çok yüksek, dava açmak için en az bin 500-2 bin lira dava harcı yatırmanız gerekiyor. Bunlarında insanların gelir durumuna göre düşürülmesi gerekiyor.”

“GAZİANTEP ADLİYESİ, SÜRGÜN ADLYESİ OLMAKTAN ÇIKARTILMALI”

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ile görüşmelerde bulunduklarını söyleyen Şarklı, “Geçtiğimiz hafta Adalet Bakanımız ile görüşmeler yaptık. Bakan beye, hem avukatlık yapan meslektaşlarımızın sıkıntılarını, hakim ve savcıların sayısının artırılması, vatandaşlar ve avukatlar için otopark sorununun giderilmesi ile ilgili hazırladığımız dosyaları teslim ettik. Sorunların çözümü konusunda bizlere yardımcı olacaklarını ilettik. Gaziantep Adliyesi, Adalet Bakanının evi sayılır. Gaziantep Adliyesi sürgün adliyesi olmaktan çıkarılırsa, bu hem Bakanın, Baronun, Komisyon Başkanlıklarının, Hakim ve Savcıların başarısı olur. Bu anlamda güzel gelişmeler olacağını düşünüyoruz. Gaziantep Adliyesi bir sürgün adliyesi olarak görüldüğü için insanlar burada görev yapmak istemiyorlar. Kentin sosyo-ekonomik yapısı da personellerin burada kalmak istememesine neden oluyor. Gaziantep Adliyesi’nde çalışan insanlara bir teşvik sağlanması gerektiğini düşünüyorum” şeklinde konuştu.

A.DUMAN

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı