Haber Detayı
15 Nisan 2018 - Pazar 19:44
 
6 bin 450 işletme denetlendi
İnsan sağlığıyla oynayanlara göz açtırılmıyor
Sağlık Haberi
6 bin 450 işletme denetlendi

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Mehmet Karayılan, 2018 yılının ilk üç aylık döneminde 6 bin 450 gıda işletmesinde denetim yaptıklarını söyleyerek, “Denetimlerde, , farklı gıda ürünlerinden 553 adet numune alınmış doğrudan veya dolaylı olarak insan sağlığını tehdit eden ve mevzuata aykırı olan durumlarda işletmelere yasal işlem uygulanmıştır. Denetimler sonucu bu yıl içerisinde 71 işletmeye toplam 549 bin 913 TL idari para cezası kararı verildi” dedi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Mehmet Karayılan, il müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen gıda denetimlerine ilişkin gazetemize açıklamalarda bulundu. Karayılan, “İl Müdürlüğümüz ilimizde tüketici bilincini arttırmak ve güvenilir gıda üretilmesini ve tüketilmesini sağlamak ve halk sağlığının korunmasına yönelik tüm denetim, kontrol, numune alma ve gereken durumlarda idari yaptırım uygulama yetkisini Bakanlığımız adına yürütmektedir. İl Müdürlüğümüzce gıda denetim hizmetleri günümüz itibariyle 71 Gıda Kontrolörü ve 15 araçla mesai kavramı gözetmeksizin ifa edilmektedir.

“GAZİANTEP’TE 17 BİN GIDA İŞLETMESİ VAR”

Gaziantep genelinde 17 bin kayıtlı gıda işletmesi olduğunu söyleyen Karayılan, “İlimizde kayıtlı yaklaşık 17 bin gıda işletmesi faaliyet göstermekte olup, 2018 yılı içerisinde toplam 901 İşletmeye İşletme Kayıt ve Onay Belgesi düzenlenmiş ve bu işletmeler risk esaslı denetim programımıza dahil olmuştur. “

“6 BİN 450 İŞLETEME DENETLENDİ”

2018 yılının ilk 3 aylık döneminde 6 bin 450 işletmede denetim yapıldığını belirten Karayılan, “2018’in ilk 3 ayında İl Müdürlüğümüzce 6 bin 450 adet gıda işletmesine denetim yapılmış, farklı gıda ürünlerinden 553 adet numune alınmış doğrudan veya dolaylı olarak insan sağlığını tehdit eden ve mevzuata aykırı olan durumlarda işletmelere yasal işlem uygulanmıştır. Denetimler sonucu bu yıl içerisinde 71 işletmeye toplam 549 bin 913 TL idari para cezası kararı verilmiştir. Aynı zamanda mevzuata uygun olmayan 780 kg sahte salça,  bin 200 litre sahte zeytinyağı imha edilmiştir.”

“BİLİNÇLENDİRME ÇALIŞMALARI YAPIYORUZ”

Bilgilendirme ve bilinçlendirme çalışmaları yaptıklarını kaydeden Karayılan, “İl Müdürlüğü olarak gıdaya yönelik hilelerin önüne geçmek ve halkın güvenilir gıdaya ulaşabilmesini sağlamak için Bakanlıkça belirlenmiş programların yanı sıra üreticileri ve tüketicileri bilgilendirmeye yönelik çalışmalar yürütmekteyiz. Bu amaçla sektörel eğitim toplantıları düzenlemekte; el broşürü, liflet, afiş vb. ile halkımızın doğru bilgiye ulaşmasını sağlayıcı bilgilendirme çalışmaları yapmaktayız. Eğitim çalışmalarımızı, en hassas ve önemli tüketici grubu olan çocuklarımızın düzeyine indirmekte, orta öğretim kurumlarında güvenilir gıda-hijyen-sağlıklı beslenme konulu eğitim çalışmaları düzenlemekteyiz.”

“GÜVENİLİR GIDA ÖNCELİĞİMİZ”

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının hedefini anlatan Karayılan, “Halkımızın güvenilir gıda tüketmesinin sağlanması Bakanlığımızın en önemli ve öncelikli politikalarındandır. Bu kapsamda halkımızın gıda güvenliği konusundaki talep, istek ve şikayetlerine en kısa sürede yanıt verilmesi için 7 gün 24 saat hizmet veren 174 Alo Gıda Hattına ilave olarak İl Müdürlüğümüz tarafından 530 843 5252 nolu whatsapp öneri, şikayet ve ihbar hattı oluşturulmuştur.  Bu yıl içerisinde 380 adet Alo Gıda başvurusu değerlendirilip gerekli işlemler hassasiyetle yapılmıştır.”

“AÇIKTA VE ETİKESİZ SATILAN ÜRÜNLERDEN UZAK DURUN”

Vatandaşların gıda ürünlerini satın alırken dikkat etmesi gereken hususlara değinen Karayılan, “Kurum olarak vatandaşlarımızdan beklentimiz; gıda ürünlerini satın alırken ve tüketirken, Bakanlığımıza kayıtlı işletmelerden temin etmeleri, Paketli ürünlerin ambalajlarında son tüketim tarihlerine dikkat etmeleri ve üretim için gerekli izinlerin yazılı olup olmadığı kontrol etmeleri, açıkta, etiketsiz bir şekilde satılan her türlü üründen uzak durmalarını, şüphe duydukları her durumda İl Müdürlüğümüze ihbarda bulunmalarıdır” diyerek sözlerini noktaladı.

A.DUMAN

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı