Haber Detayı
14 Mayıs 2018 - Pazartesi 19:32
 
“585 milyon TL harcadık”
Kentsel dönüşüme dev bütçe:
Ekonomi Haberi
“585 milyon TL harcadık”

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca, daha yeşil ve güvenli bir şehir amacıyla  Şahinbey ilçesinde başlatılacak "Bizim Şehir Gaziantep" projesinin açılış toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda konuşan Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, “Önümüzde üç önemli konu var. Bunlardan birincisi çarpık kentleşme ikincisi yeni imar planı yapılacak alanların açılması ve üçüncüsü de tarihi dokuların korunmasıdır. Kentsel dönüşümde şu ana kadar 8 bin konutun kararlaştırılması ve yıkımını gerçekleştirdik. Bu konuda 585 milyon TL bir harcama yaptık” diye konuştu.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca, daha yeşil ve güvenli bir şehir amacıyla Gaziantep'in Şahinbey ilçesinde başlatılacak "Bizim Şehir Gaziantep" projesinin açılış toplantısı gerçekleştirildi.  Toplantıya Çevre ve Şehircilik Müsteşar Yardımcısı Refik Tuzcuoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu ve davetliler katıldı. Toplantıda konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, “Dünya bunu konuşuyor, sürdürülebilir kalkınmada yalnızca ekonomik kalkınmanın yetmediği ve insanı merkeze alan yeni kalkınma modelinden bahsediliyor. Özellikle bizim şehrimizde olduğu gibi insan odaklı olmayan kalkınmanın mutluluk getirmediğini, yeşil dokuyu gözetmeyen bir şehircilik anlayışının insanı geleceğe hazırlamadığını, güvenli olmayan bir ortamda dünyanın en iyi kalkınmasını da yapsanız, gelecek vizyonu adına toplumsal psikolojiyi yönetmenin mümkün olmadığını görüyorsunuz. Bilgi ve teknoloji çağındayız, şehirlerin akıllı teknolojileri kullanarak yaşam kalitesini artırdığı bir dünya var. Bu dünyada sürdürülebilir kalkınmada yeni bir model ortaya çıktı: Kentsel sürdürülebilirlik. Kalkınma yarışlarına baktığınızda artık kentler yarışıyor.”

“YENİ ANLAYIŞ:ÇEVRECİ ŞEHİR”

“ Şehrimizin şuan ki durumunu anlayabilmemiz için ülkemizin geçmiş yıllardaki yerel kalkınma düzeyine bakmamız gerekiyor. Planlar önemli ancak planın uygulamasının daha önemli odluğunu görüyoruz. Planların sağlam bir şekilde uygulanması, sıkıntı çıkmadan devam ettirmek gerekiyor. Yerel kalkınmada artık ideolojik yerel kalkınmanın bittiğini görüyoruz. Artık alt yapı belediyeciliği de bitti. İnsanı merkeze alan sosyal belediyecilik özellikle 90’lı yılarda önem kazandı. Günümüzde bu model artık normalleşti. Yeni bir kent anlayışı var o da çevreci şehir. Bu çok önemli bir şehir ekonomisi, bunun üzerinden baktığımızda mimari alanda, çevresel alanda medeniyetler nasıl birer iz bıraktı denildiği zaman, mimari ve çevresel anlamda iz bıraktıklarını görüyoruz. Artık kimlikli şehirler üzerinden kendimizi odaklamamız gerektiğini gören bir zamandayız. Eğer dünya ile yarışacaksak; rekabeti yöneteceksek bu kavramlar üzerinden yönetmeliyiz.”

“KİMLİKİ BİR GEÇMİŞİMİZ VAR”

“Gazişehir olarak güçlü medeniyetlere ev sahipliği yapmış bir kent olarak kimlikli bir geçmişimiz var. Kültürel dokumuz ve tarihimiz var. Bu coğrafya, İpek Yolu aksı ve medeniyetlere ev sahipliği yapmış bu kent en büyük zenginliğimiz. Göreve geldiğimizde önce İmar Master Planı ve Ulaşım Master Planını birlikte yapmamız gerektiğine inandık. Bu yönetimler arasında en önemli konu Göç Yönetimi. Göç Yönetimini yapmak ilerleyen yıllar için önemli. Sağlıklı büyüyebilmeniz için yerel kalkınmayı başarmanız gerekiyor. Fırat Kalkanı ile başlayan, Zeytin Dalı ile devam eden operasyonlarda güvenli şehir kavramının ne kadar önemli olduğunu, şehirdeki güvenlik meselesini çözmeden yapılacak hiçbir şeyin bir anlamı olmadığını gördük. Cumhurbaşkanımızın iki patlamanın ardından aldığı karar ile huzur koridorunun oluşturulması için Mehmetçiğin alanı girmesiyle kentin ve bölgenin güvenliği açısından önemli bir başlangıç olduğuna şahit olduk.”

“UZAKLARDA ARAMA”

“Huzur Koridoru oluştuğu zaman insanların geleceğe dair konuştuğunu görmeye başladık. Önce güvenli olacaksınız. Yeni dönemle birlikte bizim pozitif gündem oluşturup; şehrin kültür, sanat, turizm hayatı üzerine yeni hedef kurma üzerine kampanyalar başlatmamız gerekiyor. ‘Şimdi Gaziantep’e Gelme Zamanı’ aslında güvenli şehir üzerine kurduğumuz alt yapının üst kampanyasıdır. Şimdi hayata geçireceğimiz ‘Uzaklarda Arama’ projesini bunun üzerine koyduk.”

“1 MİLYON METREKARE ALANDA AĞAÇLANDIRMA YAPTIK”

“Yeşil Şehir, şuanda tüm dünyanın konuştuğu bir mesele, biz Gaziantep olarak bu konuda önemli bir zaman dilimi geçirdik ve Büyükşehir başta olmak üzere iki merkez ilçemiz kampanyalar düzenledi. Her yıl, 1 milyon metrekare ağaçlandırma yaptık. TEMA ile güçlü işbirliği yaptık, yeni ağaçlandırma alanları ile İmar Master Planı ile Yeşil Antep üzerinde önemli çalışmalar yaptık. Yeni bir şehir kuruyorsak, kentsel tasarım ve dönüşüm zor bir iş. Hem insanların gönlünü alarak hem de ciddi bütçe ayırmanız gereken bir iş. Yıkarak güzelleştirdiğiniz bir şehirde bunu yapabilmek için devlet desteği gerekiyor.Çevre Bakanlığımızın bu duruşu elimizi güçlendiriyor. İmar Master Planı’nda yeni alanlar açmamız gerektiğini gördük. Devam eden Kuzey Şehir, yatay mimari, komşuluk ilişkilerinin, yeşil dokunun, yeni bir şehircilik anlayışının kefili bir şehirdir. Gaziantep’ten taşlarından oluşan bir şehir çalışması yaptık. Oradan gelen tecrübe ile yeni bir mekan oluşturmak istiyoruz.”

“GİDECEK ÇOK YOLUMUZ VAR”

“Şehircilik ile ilgili sıkıntımız varsa iyi örnekleri çoğaltmamız lazım. Yeni dönemle ilgili yeni alanlarını hangi alanda yapacağımızı, İmar Master Planı’nın uygun gördüğü alanlarda bu vizyonlarla yapacağız. Sizden gelen görüş ve öneriler doğrultusunda yapacağız. Şehir bazlı ve ada bazlı şehir çalışmalarını Gazişehir’de başarmak istiyoruz. Herkesle birlikte gidecek çok yolumuz var. Büyük bir ekip olarak, şehrin genelinde hızlı bir şekilde yapıyoruz. Sizleri de ailemizin bir parçası olarak görüyoruz. İyi örnekleri çoğaltmamız gerekiyor. Yeni bir dünya kurmak istiyoruz. Yaptığınız iyi şeyler sizin göreviniz.”

“8 BİN KONUTUN YIKIMINI GERÇEKLEŞTİRDİK”

İlçede yürütülen çalışmalara ilişkin konuşan Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, “Şehirlerin planlanması gerçekten çok önemli. Bu kapsamda belediyelere çok önemli görevler düşüyor. Gaziantep özeline baktığımızda tarihi dokularımıza hiçbir şekilde dokunmadan yeni alanlarımızda yeni planlar yapsaydık ne güzel olurdu. Ben Şehreküstülüyüm. Şehreküstüye gittiğimde restorasyonlarımızı görünce çok mutlu oluyorum. Önümüzde üç önemli konu var. Bunlardan birincisi çarpık kentleşme ikincisi yeni imar planı yapılacak alanların açılması ve üçüncüsü de tarihi dokuların korunmasıdır. Kentsel dönüşümde şu ana kadar 8 bin konutun kararlaştırılması ve yıkımını gerçekleştirdik. Bu konuda 585 milyon TL bir harcama yaptık. Bizim şehir projesine uygun olarak yıktığımız alanlarda tasarım çalışmaları yapıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın da öngördüğü şeklinde yatay mimariye geçiş şeklinde bir mimari tasarım çalışmasına başlayacağız. Bu konuya dikkat ediyoruz. Diğer yandan sokak sağlıklaştırma konumuz var. Bu konuda Gaziantep’in durumu gayet iyi. Şu ana kadar 11,2 kilometre sokak sağlıklaştırma çalışması yaptık” diye konuştu.

N.DEMİRCİ

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı