Haber Detayı
14 Haziran 2017 - Çarşamba 16:22 Bu haber 4137 kez okundu
 
500 yıllık Ramazan geleneği canlandırılacak
Kültür-Sanat Haberi
500 yıllık Ramazan geleneği canlandırılacak

Büyükşehir Belediyesi tarafından unutulmaya yüz tutan ve 500 yıllık Osmanlı geleneği olan Baklava Alayı canlandırılacak.
17. yüzyılın sonlarında veya 18. Yüzyılın başlarında ortaya çıkmış olan baklava alayı geleneği, her ramazan ayının on beşinci gününde padişah, halife sıfatı ile hırka-i şerifi ziyaret ettikten sonra, Başkent İstanbul'da, yeniçeri ve diğer asker ocaklarına, her on nefere bir sini düşecek şekilde saray baklavası giderdi. Baklavaların asker tarafından teslim alınışı ve kışlalara götürülüşü, gösterişli bir tören şeklinde olurdu. Bu törene baklava alayı denirdi. Osmanlı halkı, baklava alayını seyretmek için sokaklara dökülür, padişaha ve askere sevgi gösterilerinde bulunurdu. Tam bir şenlik içerisinde geçen bu etkinlikler ile halkın kaynaşması sayılırdı.
Yeniçeri Ocağı’nın kaldırıldığı 1826 yılında son bulan baklava alayı, unutulmaya yüz tutmuş gelenekleri yaşatmayı hedefleyen Büyükşehir Belediyesi tarafından baklavanın ana vatanı Gaziantep'te de 15 Haziran Perşembe günü (bugün) saat 22.00’da sembolik olarak, geleneğe uygun bir şekilde çeşitli etkinliklerle gerçekleştirilecek.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: 500, yıllık, Ramazan, geleneği, canlandırılacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı