Haber Detayı
11 Temmuz 2018 - Çarşamba 21:43
 
5 bin kişi başvuru yaptı
“150 milyon liralık borç yapılandırıldı”
Ekonomi Haberi
5 bin kişi başvuru yaptı

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Gaziantep İl Müdürü Mehmet Uzun, vergi ve diğer bazı alacakların yeniden yapılandırılmasına ilişkin 7143 sayılı Kanuna ilişkin gazetemize açıklamalarda bulundu. 7143 sayılı Yapılandırma Kanunu kapsamında Gaziantep’ten yaklaşık 5 bin kişinin müracaatta bulunduğunu söyleyen Uzun, “ 150 milyon liralık borcu yapılandırdık” dedi.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Gaziantep İl Müdürü Mehmet Uzun, vergi ve diğer bazı alacakların yeniden yapılandırılmasına ilişkin 7143 sayılı Kanuna ilişkin gazetemize açıklamalarda bulundu. Uzun, “Kamuoyunda Yapılandırma Kanunu olarak bilinen 7143 Sayılı Kanun geçtiğimiz ay yürürlüğe girdi. SGK olarak bize borcu olan vatandaşlarımızın borçlarını Haziran ayından bu yana yapılandırıyoruz. 31 Temmuz’da sona erecek olan yapılandırma başvuruları şuanda devam ediyor. Bu süre boyunca işsizlik sigortası prim borcu, SGK pirim borcu, rücu ettiğimiz alacaklarımız var, yersiz ödemeler gibi SGK’nın tüm alacakları yapılandırma kapsamına girdi. Vatandaşlarımızın 31 Temmuz’a kadar kurumumuza müracaat etmeleri gerekir. İlk defa böyle bir uygulama yapıldı, özellikle Bağ-Kur’lu dediğimiz 4/B’li sigortalılarımızın daha önce 2015 yılı 30 Nisan’ından önce 1 yıldan fazla borcu olanları biz askıya aldık. Borcuda istemiyorduk, hizmette vermiyorduk, İhya adı veriliyor buna. Bu kapsamdaki borçlarda yapılandırma kapsamına girdi, büyük bir kolaylık sağlandı. Eski borçlar olduğu için faizler çok fazla, eğer bu kişiler bize gelip yapılandırma başvurusu yaparsa faizlerin tamamını siliyoruz, peşin ödemelerde ise enflasyon oranında güncellenen rakamında yüzde 90’ı siliniyor. Burada muazzam kolaylık sağlanıyor bunun da Ağustos ayına kadar ödenmesi gerekiyor. Diğer borçların taksit imkanları var, 6-9-12-18 taksit imkanları ile ödenebilir. Vatandaşlarımız bu ay içerisinde kuruma gelip borçlarını yapılandırması gerekiyor, bu çok büyük bir kolaylık.”

“BAĞ-KUR BORÇLARI SİLİNMEDİ”

Bağ-Kurlulara ait borçların askıya alındığını belirten Uzun,“1 Haziran öncesi Bağ-Kur borcu olup ta imkanları olmadığı için ödemeye yapamayan vatandaşlar için yine o borçlar askıya alınacak. 1 Haziran’dan sonra yeniden Bağ-Kur’lu olmasını gerektirecek bir durum varsa, onların 1 Haziran’dan ora tekrar sigortalılığı başlayacak ama ondan sonra ödenmeyen borçlar varsa, ödenemeyeceği ifade edildiği takdirde hizmette vermeyeceğiz, borçta istemeyeceğiz. Halk arasında bu durum Bağ-Kur Borçları silindi şeklinde algılanıyor ama borçla silinmiyor, askıya alınıyor. İlerleyen yıllarda yeniden imkanlar olursa hizmetini de alabilir.”

“GSS BORÇLARI İÇİN SON ÖDEME TARİHİ 31 ARALIK 2018”

Genel Sağlık Sigortası (GSS) ile alakalı 7143 sayılı kanunla bir düzenleme yapıldığını söyleyen Uzun, “ Daha önceki kanunda 30 Nisan tarihine kadar GSS’li olan kişiler borçlarını ödeyebiliyordu. Bu süre 31 Aralık 2018 tarihine kadar uzatıldı. Daha önce Gelir Testi yaptırıp, borcunu ödemeyenlerin borçları siliniyor, sadece anaparayı yıl sonuna kadar ödenmesi halinde bu borçtan da kurtulmuş oluyor. Gelir testi hiç yaptırmamış ise 30 Kasım’a kadar yaptırılırsa, Yeşil Kart çıkarsa bu kişinin daha önceki borçlarının tamamı siliniyor. Yeşil Kart çıkmazsa, aylık 61 lira üzerinden hesap ediliyor. GSS’li olan vatandaşların dikkat etmesi gereken tarih, 31 Aralık 2018. Gelir testi yaptırmamış olanlar ise 30 Kasım 2018 tarihine kadar gelir testi yaptırmaları gerekiyor.”

“5 BİN KİŞİ BAŞVURUDA BULUNDU”

Haziran ayında başlayan yapılandırmaya yapılan başvurulara ilişkin bilgiler veren Uzun, “Yapılandırmaya şuana kadar 5 bine yakın vatandaşımız başvuruda bulundu. Bu başvurularla 150 milyon liralık borç yapılandırması yaptık. 31 Temmuz tarihine kadar bu başvurular devam ediyor, yapılandırılan borç miktarının bu rakamın üzerine çıkacağını düşünüyorum. Her geçen gün başvuruda bulunan kişi sayısı artıyor. Bizlerde basında çıkan haberlerle ve binalarımıza astığımız pankartlarla ilanlarla duyurmaya çalışıyoruz. Konudan haberi olmayan vatandaşlarımızda haberdar olursa, süre sona ermeden bu uygulamadan faydalanmış olurlar.”

“EMEKLİ OLMAK İSTEYENLERE BÜYÜK BİR KOLAYLIK SUNULUYOR”

Yapılandırma kapsamında prim borcu olan kişilerin emeklilik şansı olduğunu belirten Uzun, “Yaş ve günü tutan ancak prim borcundan dolayı emekli olmayanlara da büyük bir fırsat sunuluyor. Bağ-Kur’luların yaşı ve günü tutuyor ancak borcundan dolayı emekli olamıyorsa, Ziraat Bankası ile aramızdaki protokol kapsamında borcunu ödemesi halinde emekli olabileceğine dair belge alıyorlar. Bu belge ile Ziraat Bankası’na giden vatandaşlarımıza kredi veriliyor, kredi kurumun hesabına geçtiği zaman biz onları emekli edebiliyoruz. Yaş ve gün şartı tutan ancak borcu olduğu için emekli olamayanlar için çok büyük bir kolaylık geldi.”

“YAPILANDIRMAYI KAÇIRMAYIN”

Yapılandırmadan vatandaşların memnun olduğunu kaydeden Uzun, “Vatandaşlarımız uygulamadan çok memnunlar. Yapılandırma kanunları çok çıktı, ilk defa Bağ-Kur’lulara askıda olan borçlar yapılandırma kapsamına alındı. Yapılandırma kapsamına alındığı için Bağ-Kur’lu geçmişte ödediği pirim miktarı ile borcunu ödeyerek bundan faydalanıyor. Büyük bir kolaylık bunu kaçırmaması gerekiyor Bağ-Kurlularımızın” diyerek sözlerini noktaladı.

AYHAN DUMAN

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı