Haber Detayı
14 Mayıs 2017 - Pazar 16:59 Bu haber 2003 kez okundu
 
31 Mayıs son gün
Ekonomi Haberi
31 Mayıs son gün

Kamu borçlarının yapılandırılmasının ardından ilk iki taksitini ödeyemeyenler için verilen süre uzatımında 31 Mayıs son gün. Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası Başkanı Mehmet Nabioğlu, yapılandırma hakkının devam etmesi için mutlaka 31 Mayıs’a kadar ilk iki taksitin yatırılması gerektiğini hatırlatarak, mükellefleri uyardı.

Nabioğlu yaptığı yazılı açıklamada şu görüşleri dile getirdi:

“6736 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun ile toplumun büyük bir kesiminin Vergi ve SGK borçları başta olmak üzere birçok kamu alacağının yeniden yapılandırılması sağlanmış ve milyonlarca vatandaşımız bu yapılandırma fırsatını kaçırmamışlardır.

6736 sayılı Kanunun 10 uncu maddesinde, Kanuna göre yapılandırılan alacakların taksitlerinin süresinde ödenmemesi veya eksik ödenmesi hâlinde, Kanun hükümlerinden yararlanabilme koşullarına yönelik düzenlemeler yer almaktadır.

İlgili tebliğin 10. maddesinin devamında;

Süresinde Ödenmeyen Taksitler

6736 sayılı Kanunun 10 uncu maddesinin altıncı fıkrasında;

Bu Kanuna göre ödenmesi gereken taksitlerin ilk ikisi süresinde ödenmek koşuluyla, kalan taksitlerden; bir takvim yılında iki veya daha az taksitin, süresinde ödenmemesi veya eksik ödenmesi hâlinde, ödenmeyen veya eksik ödenen taksit tutarlarının son taksiti izleyen ayın sonuna kadar, gecikilen her ay ve kesri için 6183 sayılı Kanunun 51 inci maddesine göre belirlenen gecikme zammı oranında hesaplanacak geç ödeme zammı ile birlikte ödenmesi şartıyla bu Kanun hükümlerinden yararlanılır.

İlk iki taksitin süresinde tam ödenmemesi ya da süresinde ödenmeyen veya eksik ödenen diğer taksitlerin belirtilen şekilde de ödenmemesi veya bir takvim yılında ikiden fazla taksitin süresinde ödenmemesi veya eksik ödenmesi hâlinde matrah ve vergi artırımına ilişkin hükümler saklı kalmak kaydıyla bu Kanun hükümlerinden yararlanma hakkı kaybedilir.  Bu hüküm her bir madde ve alacaklı idareler açısından taksitlendirilen alacaklar için ayrı ayrı uygulanır.” hükmü yer almaktadır.

Dolayısıyla, Kanun kapsamında ödenmesi gereken taksitlerden;

- İlk ikisinin süresinde ödenmemesi veya eksik ödenmesi,

- Bir takvim yılında ikiden fazla taksitin süresinde ödenmemesi veya eksik ödenmesi,

- Süresinde ödenmeyen veya eksik ödenen taksitlerin geç ödeme zammıyla birlikte son taksiti izleyen  ayın sonuna kadar da ödenmemesi hâlinde Kanun hükümlerinden yararlanma hakkı kaybedilecektir.

Kanundan yararlanma hakkının devamı için zorunlu şartlardan birisi olan ilk iki taksitten 2. taksitin ödeme süresi 31 Mayıs 2017  tarihidir. 

Yine İlk taksitini süresinde ödemeyen mükelleflerin Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına ilişkin 6736 Sayılı Kanun Genel Tebliği (Seri No:5) istinaden 1. taksitlerini geç ödeme zammı ile birlikte         2. Taksit ödeme süresi olan 31 Mayıs 2017 tarihine kadar ödemeleri halinde kanun hükümlerinden faydalanmaya devam edeceklerdir. 

Borçlarını yapılandırmış olan mükelleflerin bu hususu göz önüne almalarını ve herhangi bir hak kaybına uğramamaları için bu hususa dikkat etmeleri gerektiğini hatırlatmak isteriz. “

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: 31, Mayıs, son, gün,
Yorumlar
Haber Yazılımı