Haber Detayı
24 Ekim 2018 - Çarşamba 22:19
 
2019 toparlanma yılı olacak
“Kendimiz üretip, kendimiz satacağız”
Ekonomi Haberi
2019 toparlanma yılı olacak

Röportaj: S.ÖZTÜRK

GTO Başkanı Yıldırım; “ Karamsar bir tablo var. Ama dediğim projelerin meyvesi 2019 yılında toplanır 2019 yılı toparlanma yılı olacak. Ama hepimiz kemerlerimizi sıkacağız. Yıllarca kazanmadığımız parayı harcadık.”dedi.

Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Tuncay Yıldırım, gazetemize verdiği röportajda “Üreteceğiz, üreteceğiz. Çalışmadan yaşayan bir nesil var. Bunların bitmesi lazım. Biz odalar olarak da, üyelerimizin önündeki çakıl taşlarını temizleyeceğiz.” Şeklinde konuştu.

İhracat yapmak isteyen veya ihracat hacmini arttırmak isteyen GTO üyelerinin ihracatta koçu olacaklarını kaydeden Yıldırım, "Başvuru yapan üyelerimize 2 gün sürecek uygulamalı bir eğitim verildi. Kendin üretip, başkasına ihracat yaptırırsan, senin edeceğin karı başkası ediyor. O zaman kendin üretip, kendin satacaksın ve bunu yurtdışına satacaksın “ dedi.

YENİ DENİZLERE YELKEN AÇACAĞIZ

Yıldırım; “Biz GTO olarak, üyelerimize ihracat koçluğu eğitimi açtık. Üyelerimiz bu eğitime katılarak yeni ufuklar açıyorlar. Bugün yanı başımızda Suriye’de bir savaş var. Bu savaşın ne zaman sona ereceği belli değil. Biterse ihya oluruz, hazırlıklarımızı ona göre yapıyoruz. Suriye’nin yeniden imarı inşası  konusunda bizler başrol oynayacağız ama ne zaman bitecek bilemiyoruz. O zaman ne yapacağız yeni denizlere yelken açacağız. Üreteceğiz ve ürettiklerimizi kendimiz satacağız. Biz buradan İstanbul’a satıyoruz. İstanbul üzerine kar koyuyor, benim üzerimden kar ediyor. Markayı o yaratıyor. Benim üreticimin o ürününü de  konsinye tutuyor, satarsa parasını veriyor.  Ur-Ge projelerimizde yer alıyor. Biz alım heyetleri oluşturacağız. Alım heyetlerimi getirip, kendi üyelerimizle karşılaştıracağız. Bunun için üyelerimizin gelip bize katılması gerekiyor. Tek başımıza yapamayız. Hem siyasi, hem ekonomik bir çemberdeyiz. Yanı başımızda savaş sürüyor. Irak normalleşme sürecine girdi. Kendi ürünümüzü kendimiz üretip, satmazsak, ekonomik olarak güçlü duramayız. Dışa bağımlılığımızı azaltmamız lazım, bununla ilgili eğitimleri de mümkün mertebe vereceğiz. “

             

ÜRETECEĞİZ, ÜRETECEĞİZ

2019 yılı için de görüşlerini açıklayan GTO Başkanı Yıldırım; “ Karamsar bir tablo var. Ama dediğim projelerin meyvesi 2019 yılında toplanır 2019 yılı toparlanma yılı olacak. Ama hepimiz kemerlerimizi sıkacağız. Yıllarca kazanmadığımız parayı harcadık. Tüketim toplumu olduk. . Biz ihracat yapacağız. Eğer üretim toplumu olamazsak, sıkıntı er geç kaçınılmaz. Çalışmadan yaşayan bir nesil var. Bunların bitmesi lazım. İnsanlar hak etmediği şey kendine verildiğinde bu benim değil, bunu ben hak etmedim, diyecek ahlaki yapıya ulaşması gerekir. Bir başkasının sırtından geçinmeyi bırakacağız. Hani Amerikan filmlerinde bir replik vardır. “Ben vergisini veren bir vatandaşım bana dokunamazsın” Herkesin vergisini veren bir vatandaş olması gerekiyor. Ama verginin de adil ve temele yayılmış olması gerekiyor. Üreteceğiz, üreteceğiz. Biz odalar olarak da, üyelerimizin önündeki çakıl taşlarını temizleyeceğiz. Burayla, Ankara arasında köprü vazifesi görmektir. Bu zamana kadar yaptık.  Gaziantep her zaman ortak akıl, ortak ses gitmiştir. Bu dönem biraz daha farklıdır. GTO, GSO, GTB, GAİB olarak dörtlü bir ekiple sesimizi duyurmak adına işbirliği yapıyoruz. En son GETHAM açılışında da geldiler. Bu birlikteliğin oluşması içinde dördümüzün de kararlılığı var. Bizler ana paydaşlarız. Birbirimize kattığımız güç yadsınamaz bir gerçektir. Şehrin sorunlarına birlikte cevap arayacaksak, bu güç birliği Ankara’da ses getirecektir.” diye konuştu.

Semra ÖZTÜRK

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı