Haber Detayı
07 Ocak 2018 - Pazar 15:30
 
“2019 kritik öneme sahip”
Başbakan Yardımcısı Şimşek 2019’a dikkat çekti
Siyaset Haberi
“2019 kritik öneme sahip”

AK Parti Şahinbey İlçe Başkanlığı Kongresinde 2019 yılında yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ve Yerel Seçimlere ilişkin açıklamalarda bulunan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, “Önümüzdeki Cumhurbaşkanlığı ve Yerel seçimler, 2019 Mart ve 2019 Kasım’ında yapılacak seçimler ülkemiz açısından kritik öneme sahip” dedi.

AK Parti Şahinbey İlçe Başkanlığı Kongresinde konuşan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, “Şahinbey İlçemiz sıradan bir ilçe değil. Nüfusu 900 bini aşkın, Türkiye’nin en büyük üçüncü merkez ilçesi. Şahinbey, Gazişehrimizin de kalbidir. Sanayide, ticarette, birlikte huzur ve barış içerisinde yaşamanın timsallerinden bir tanesi. Bu nedenle Şahinbey ilçemizin kongresini önemsiyoruz. İnşallah bu kongre, Partimizin bu kutlu yürüyüşüne katkı da bulunacaktır. Önümüzdeki Cumhurbaşkanlığı ve Yerel seçimler, 2019 Mart ve 2019 Kasım’ında yapılacak seçimler ülkemiz açısından kritik öneme sahip. Çünkü Türkiye’nin birliği ve beraberliği için siyasi istikrarı hep önemli olmuştur. Türkiye’nin ekonomik kazanımlarını devam ettirmesi, yeni kazanımlar yeni başarılar eklemesi için istikrar çok önemlidir. Bu siyasi istikrarda da partimizin çalışanları, teşkilat mensuplarının büyük fedakarlıklarıyla siz büyük başarıları etkiliyorsunuz. O nedenle buradan mahalle temsilcilerimizden parti üyelerimize kadar, ilçe teşkilatlarımızdan ana kademe teşkilatlarımıza kadar teşekkürlerimi sunuyorum.”

ŞİMŞEK, ŞAHİNBEY’E YAPILAN YATIRIMLARI ANLATTI

Eğitimin önemine dikkat çeken Şimşek, “Şahinbey’de eğitimde büyük bir atılım dönemi yaşıyoruz. İlkokullarda okullaşma oranı Şahinbey İlçemizde, 2002- 2003 döneminde yüzde 67 iken, şuanda neredeyse yüzde yüz olmuş. Ortaokulda ise oran yüzde 45 iken şuanda yüzde 92 civarında. Hepimizi ilgilendiren bir konu. Okul öncesinde yüzde 20 olan okullaşma oranı şuanda yüzde 67 civarında. Derslik başına düşen öğrenci oranı 65’ten 33’e düşmüş, hedef 30’un altı. Şahinbey’inde, Gazişehrimizi’nde geleceği parlaktır. Şahinbey’de 2002 yılında sadece iki tane hastane vardı. Biri devlet, diğeri özel. Bugün 12 tane hastane var ama yetmez, Perilikaya’da devlet hastanesi ve Gaziantep’i Ortadoğu’nun en büyük sağlık üssü haline getirecek Şehir Hastanesi de önümüzdeki yıl devreye girmiş olacak. Şahinbey’de hastanelerde yatak sayısı 636 iken, bin 749’a çıkmış. Bunu katlayacağız. Nitelikli yatak sayısı 0 iken, bugün 574 tane. Sadece 3 tane Acil İstasyon sayısı bugün 17 tane, doktor sayısı 94 iken bugün 716 doktorumuz var. Sağlık hizmeti veren personel sayısı 104 kişiyken, bugün 2 bin 58’dir. Hakikaten büyük bir başarı var. Sizin gösterdiğiniz fedakarlıklar boşuna değil.”

“OSB 200 ÜLKEYE İHRACAT YAPIYOR”

“Gaziantep’te son 15 yıl içerisinde büyük bir atılım içerisinde. Bir hareket, bir parti söz verip yerine getiriyorsa, sadece sözde kalmıyorsa; başarı vardır. O partiye güven vardır. Biz Ak Parti olarak sözler verdik ve bu sözleri yerine getirdik. 2015'te Gaziantep'te verdiğimiz sözlerin ne kadarını hayata geçirdiğimiz ile ilgili hesap vermek, rapor vermek isteriz. Bugün Gazişehrimiz toplamada 500 bine yakın çalışanı ile Organize Sanayi Bölgesi’nde her gün üretim ile dünyada 200 ülkeye ihracat yapıyor.  Biz bu şehri sanayide, yaşanabilir bir şehir olmada daha ileriye taşıyacağız, diye sözler verdik. Alt yapıyla ilgili sözler verdik. GAZİRAY Projesi ile 25 kilometrelik metro hattının ihalesi yapıldı ve yapımına başlandı. 'Bu şehirde çalışanlara konut yapacağız, konut açığı büyük' dedik. 5,6 milyon metrekarelik alan TOKİ’ye tahsis edildi ve 50 bin konutluk başlangıç aşaması çoktan geride kaldı.”

“AMANOSLAR’A YÖNELECEĞİZ”

“Dedik ki; ‘bu şehir memba kalitesinde suyu hak ediyor, 2060 yılına kadar su problemini çözeceğiz’ dedik; Düzbağ Projesi'ni hayata geçirdik, harıl harıl çalışılıyor. Bunlar çok büyük projeler. Bu projeler, eski parayla katrilyonluk çalışmalar. Hızlı tren dedik, yapılıyor. Gaziantep'i İstanbul'a ve ana şehirlere bağlayacak hızlı tren şebekesi hızla yapılıyor. Eğitimde ise tam bir seferberlik var. Eğitimde Gaziantep inanıyorum ki hızlı nüfus artışına rağmen açığı kapatacaktır. Gaziantep bugün sağlıkta tam bir seferberlik içerisinde. Amanoslar'da pek aşama kaydedemedik, bundan sonra ona da yöneleceğiz” şeklinde konuştu.

M.TÜRKMEN

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı