Haber Detayı
01 Şubat 2018 - Perşembe 14:15
 
200 bin tır çıkış yaptı
2017 yılı içerisinde Öncüpınar, Çobanbey ve Karkamış Gümrük Kapısı’ndan 200 bin tırın giriş çıkış işlemleri yapıldı. GAP Gümrük ve Ticaret Müdürlüğüne bağlı Kaçakçılık İstihbarat Müdürlük ekipleri tarafından yapılan denetimlerde 2017 yılında 316 olayda 83 milyon lira değerinde kaçak eşya ele geçirildi.
Ekonomi Haberi
200 bin tır çıkış yaptı

2017 yılı içerisinde Öncüpınar, Çobanbey ve Karkamış Gümrük Kapısı’ndan 200 bin tırın giriş çıkış işlemleri yapıldı. GAP Gümrük ve Ticaret Müdürlüğüne bağlı Kaçakçılık İstihbarat Müdürlük ekipleri tarafından yapılan denetimlerde 2017 yılında 316 olayda 83 milyon lira değerinde kaçak eşya ele geçirildi.

915 kilometrelik Suriye Sınırı üzerinde bulunan 7 gümrük kapısı ve 4 ilin bağlı olduğu GAP Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü’nün faaliyetlerine ilişkin olarak gazetemize açıklamalarda bulunuldu. Karkamış Sınır Kapısının geçtiğimiz yılın Aralık ayında faaliyete geçtiği ifade edilen açıklamada;  “15 bin 500 metrekare alana 15 milyon liraya mal olan Karkamış Gümrük Kapısı’nın planlaması kısa bir süre içerisinde tamamlandı. B sınıfı gümrük kapısı olan Karkamış’ta  2017 Nisanında başlayan inşaat işlemleri, 8 ay gibi kısa üre içerisinde tamamlandı. Projede yapılan plan değişikleri olmasaydı 6 ay içerisinde tamamlanacaktı. Fırat Kalkanı Operasyonunun ardından A Sınıfı Gümrük Kapısına yükseltilen sınır kapısı, ticari geçişlere açıldı. İnşası tamamlanan gümrük kapısı 12 Aralık 2017 tarihinde faaliyete geçti.

7 GÜMRÜK KAPISINDAN 3 TANESİ ÇALIŞIYOR

“Suriye ile bizim karar sınırımız 915 kilometre bunun 506 kilometrelik kısmı GAP Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğünün sınırları içerisinde yer alıyor. İslahiye,  Öncüpınar, Akçakale, Karkamış, Çobanbey, Mürşitpınar ve Ceylanpınar Sınır Kapıları bu sınır hattı üzerinde yer alıyor. Suriye’deki savaş nedeniyle şuanda bu gümrük kapılarından 3 tanesi çalışıyor. Çobanbey Gümrük Kapısı’nın yenilenmesiyle ilgili bir projesi bulunuyor. İlerleyen aylarda burada da kapı yenileme çalışmaları başlayacak. 60 dönümlük sahasıyla kapılar yenilenecek. Karkamış benzeri modelli Çobanbey Gümrük Kapısı’nda da yapacağız.  2018 yılı bitmeden Öncüpınar ve Çobanbey Sınır kapıları yenilenerek, ülkemize yaraşır bir hale getirilecek. Gümrük Kapıları genelde yap-işlet-devret modeli ile yapılmasına rağmen, Suriye Sınırından yer alan Gümrük Kapıları, bakanlığın kendi bütçesiyle yapılıyor.”

KARKAMIŞ’TAN GÜNLÜK 200 TIRIN İŞLEMİ YAPILIYOR

“Karkamış Gümrük Kapısı açıldığın günden bu yana 80 bin tırın giriş-çıkışı gerçekleştirildi. Günlük olarak ortalama 100 dolu, 100 boş tır gümrükten giriş çıkış yapıyor. 100 tırdan 20-30 kadarı insani yardım malzemesi taşıyan tırlardan oluşuyor. Karkamış ve Öncüpınar sınır kapılarında bir dönem çok fazla kuyruklar oluşuyordu. Sonrasında Çobanbey Sınır Kapısı açıldı. Çabanbey, Rai ve El Bab’ın karşısında yer alıyor. Şuanda Suriye’ye geçiş yapmak isteyen araçlara normal şartlarda geçiş izni verilmiyor. Bölgede savaş olduğu ve güvenli olmadığı için bu izinler verilmiyor. Bakanlıktan özel izin olarak tırların yüklerini Cerablus, Rai ve Azez’e kadar boşaltmalarına müsaade ediyor. Fakat bu işlemlerde sorumluluk şoförlerde. Belirli bir noktaya kadar Türk plakalı araçlar yükü götürüyor sonrasında ise Suriye plakalı araçlar yükü diğer bölgelere götürüyor.

TEK DURAK SİSTEMİ İLE 3 DAKİKADA İŞLEMLER TAMAMLANIYOR

“2017 yılı içerisinde 200 bin tırın işlemini gerçekleştirdik. Öncüpınar, Çobanbey ve Karkamış Gümrük Kapısından 200 bin tırın giriş çıkış işlemleri yapıldı. Karkamış Gümrük Kapısında, ‘Tek Durak’ adı verilen bir sistem getirildi. Bu sistemde araç tek bir noktada tüm işlemleri tamamlayarak, 3 dakika içerisinde işlemleri tamamlanıyor. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ‘Tek Durak’ uygulaması ile işlem sürelerini kısalttı. Çobanbey Sınır Kapısında da sistem uygulamaya geçirildi. 55 bin civarında Suriyeli Mülteci, Gönüllü Geri Dönüş kapsamında ülkelerine döndü.”

2017 YILINDA SURİYE İLE 557 MİLYON DOLAR İHRACAT YAPILDI

Suriye ile yapılan ticarete ilişkin verilen bilgide; “GAP Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü, Gaziantep, Kilis, Adıyaman ve Şanlıurfa bölgelerinden sorumludur. Suriye ile yapılan ticarette 2015 yılında ihracatımız 557 milyon dolar. 2016 yılında 464 milyon dolar, 2017 yılında ise525 milyon dolar ihracat gerçekleştirildi. 2016 yılında bir düşüş olmasına rağmen 2017 yılında bu rakam tekrar yükselişe geçti. Bu rakamlar GAP Bölge Müdürlüğünde açılan beyannamelerden elde edilen verilerden oluşuyor.”

11 MİLYON LİRA GELİR ELDE EDİLDİ

2017 yılında 83 milyon lira değerinde kaçak eşya ele geçirildiği ifade edilerek; “GAP Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğümüze bağlı olan iki adet Kaçakçılık İstihbarat Müdürlüklerimiz var. 2017 yılında 83 milyon lira değerinde kaçak eşya yakalandı. Karkamış Sınır Kapısında; sigara ve akaryakıt kaçakçılığı daha çok yapılıyor. Yakalanan ürünler arasında kaçak sigara, üzüm fidesi, tekstil ürünü, mazot, cep telefonu, makine aksamı, saka kuşu yakalandı. Son olarak Karkamış Sınır Kapısında değeri 1,5 milyon liranın üzerinde olan 500 bin adet uyarıcı hap ele geçirildi. 2017 yılında ele geçirilen kaçak araç ve eşyaların satışından 11 milyon lira gelir elde edildi.”

KARKAMIŞ VE ÖNCÜPINAR’IN YÜKÜ AZALDI

Çobanbey Sınır Kapısını açılmasıyla birlikte Karkamış ve Öncüpınar Sınır Kapılarının yoğunluğunun azaldığı belirtilerek, “Üç kapı eşit bir şekilde bölgeye hizmet veriyor. Öncüpınar’da bölgeye yakın olması nedeniyle çok fazla sayıda aracın geçişine izin verilmiyor. Savaş durumundan dolayı günlük 50-60 aracın geçişine izin veriliyor. Karkamış ve Çobanbey’de standart sayıda araç gönderimi gerçekleştiriyoruz” ifadeleri yer aldı.

A.DUMAN

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı