Haber Detayı
05 Aralık 2018 - Çarşamba 20:07
 
“15 yılın en kötü belediyeciliği”
Şehitkamil Belediye Meclisi Aralık ayı 2.Birleşim Toplantısında söz alan meclis üyesi Hurşit Yıldırım, belediyelerin faaliyetlerine ilişkin eleştirilerde bulundu. Yıldırım, “Gaziantep’te son 15 yılın en kötü belediyeciliği yapılıyor. Bizim bıraktığımız belediyeciliğin yarısını bile yapamamış durumdalar” diye konuştu.
Siyaset Haberi
“15 yılın en kötü belediyeciliği”

Şehitkamil Belediye Meclisi Aralık ayı 2.Birleşim Toplantısı Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu başkanlığında gerçekleştirildi. Gündemde yer alan 7 maddenin görüşüldüğü toplantıda söz alan meclis üyesi Hurşit Yıldırım, “2018 yılını meclisimiz ile birlikte tamamlamış olduk. 5 yıllık görev süremiz bitmek üzere, Gaziantep’te bulunan metropol ilçe belediyelerinin ve Büyükşehir Belediyesi’nin yapmış olduğu hizmetlerden dolayı teşekkür ediyorum. Burada bazı eleştirilerimiz olacak. Bilindiği üzere ilçe belediyelerin alt yapı ve üst yapının bir kısmından muaflar. Büyükşehir bünyesinde bu çalışmalar yürütülüyor. İlçemizin bütçesi az, Gaziantep’teki metropol ilçe belediyelerinin bütçesi, Büyükşehir Belediyesinden daha az.”

“BÜYÜKŞEHİR’E BORÇ VERSİN”

Gaziantep’te ulaşımın kötü durumda olduğunu ifade eden Yıldırım, “Gaziantep’te ulaşım bitmiş durumda. Akşam saatlerinde iş yerinden çıkarak eve ulaşmak bir saat sürüyor. Alternatif çalışmalar yapılmıyor, konuyla ilgili Büyükşehir Belediyesi ile görüşmelerinizin olduğunu düşünüyorum. İkinci konu ise Gaziantep’e raylı sistem yapılıyor. İhaleyi alan ve ihale eden kurumlara bakıyoruz, Karayolları ve Büyükşehir Belediyesi arasında bir tezatlık var. Projeyi hem Büyükşehir hem de Karayolları sahipleniyor. Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’nin ikinci büyük borçlu belediyesi olarak biliniyor. İlçe belediyelerimizin de muhakkak borçları vardır ama bizim bir ilçe belediyemiz var ki IMF’ye 100 milyon dolar borç verme teklifinde bulunuyor. Bari Büyükşehir’e borç versin de Gazi Rayı da metroyu da biz yapalım. Önümüzde bir yerel seçim var, kısa bir süre kaldı. Gaziantep’te son 15 yılın en kötü belediyeciliği yapılıyor. Bizim bıraktığımız belediyeciliğin yarısını bile yapamamış durumdalar” diye konuştu.

“EKSİKLİKLERİMİZ VAR”

Yıldırım’ın ardından söz alan Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, “Dışarıdan konuşmak kolay geliyor, bu ülkede 4 milyona yakın göçmen, Gaziantep’te de 500 bin nüfus var. 500 bin nüfus, Türkiye genelinde 50 vilayete yakın bir nüfus anlamına geliyor. Buradan gelen bir yükün olduğunu da bilerek konuşmak gerek. Haklısınız aksayan yönlerimiz var, Gaziantep çok fazla göç alan bir şehir. Hızlı sanayileşmenin getirmiş olduğu aksaklıklar yok değil. Türkiye’de maalesef gelişmiş ekonomiklerde olduğu gibi oturmuş bir sistem yok. Hesap etmeden stratejik planlar yapılıyor, gündemde olmayan bir konu geldiği zaman tüm parametreler değişiyor. Geçmiş dönemde kamuya ait arazilerin birilerine peşkeş çekilmesi nedeniyle, özellikle FETÖ organizasyonlarından dolayı, arsa değerleri sıfıra yakın imar alanları üretmekte sıkıntı çekiyoruz. Son 15 yılda bir tane bile gecekondu mahallesi oluşmadıysa o da bu belediyelerin başarısıdır” dedi.

A.DUMAN

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı