Haber Detayı
10 Ocak 2019 - Perşembe 16:46
 
“10 bin mühendise ihtiyaç var”
Tarımsal Öğretimin 173. Yılı dönümü nedeniyle Ziraat Mühendisleri Odası Gaziantep Şubesi tarafından düzenlenen tören ile kutlandı. Törende konuşan Ziraat Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı Abdulkadir Deniz, Türkiye genelinde 10 bin Ziraat Mühendisine ihtiyaç olduğunu söyledi.
Ekonomi Haberi
“10 bin mühendise ihtiyaç var”

Tarımsal Öğretimin 173. Yılı dönümü Ziraat Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı Abdulkadir Deniz, Ak Parti Oğuzeli Belediye Başkan aday adayı Kenan Seçkin ve Şube üyelerinin katılımıyla düzenlenen toplantı ile gerçekleştirildi. Çelenk sunumu ile başlayan tören, şube üyelerinin saygı duruşunda bulunup istiklal marşını okuması ile devam etti. Basın açıklamasında bulunan Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Abdulkadir Deniz, “1846 yılında başladığı kabul edilen bugün 173. yılı kutlanan tarımsal yükseköğretim, günümüzde ülke genelinde 40 Ziraat Fakültesi ile önemini arttırarak devam ettirmektedir. Türkiye'nin geleceği tarıma ve tarıma dayalı sanayinin gelişmesine bağlıdır. Bu yüzden tarımda bilimsel Ülkemizde tarım sektörü, toplumumuzun temel beslenme gereksinimlerini karşılayan, ülke genelinde istihdam yaratan, sanayiye hammadde sağlayan, ihracat ürünleri ile ülkemize döviz getiren, milli ekonomimizin temel sektörlerinin başında gelmektedir. Bu yönüyle ele alındığında, özellikle gelişmekte olan ülkelerin birçoğunda tarım, kalkınmanın hala ana sektör görevini sürdürmektedir.”

“YASAL DÜZENLEMELER YAPILMALI”

 “Ülkemizin gıda ihtiyacının güvence altına alınması için alınacak birçok tedbir bulunmaktadır. Ülke hayvancılığımızın geliştirilmesinde çözülmesi gereken en önemli sorunlardan biri kaliteli, ucuz ve bol kaba yem ihtiyacının düzenli karşılanmasıdır. Hayvancılık işletmelerinin kaliteli kaba yem gereksinimini karşılamak için çayır-meraların ıslahı, yem bitkisi üretim alanlarının artırılması, ucuz ve alternatif diğer kaba yem kaynaklarının hayvansal üretime kazandırılması ve kaliteli kaba yem üretim tekniklerinin üreticilere aktarılması gerekmektedir. Ülkemizde miras hukukundan kaynaklanan tarım arazilerinin ve işletmelerinin bölünmesinin önlenmesi için yasal düzenlemelerin uygulaması bir an önce yapılmalıdır.”

 “ZİRAAT MÜHENDİSLERİNİN ÖNEMİ ARTIYOR”

“Özellikle coğrafi bilgi sistemleri konusunda (netcad, otocad) ziraat mühendislerinin kendilerini geliştirmesi gerekmektedir. Ülkemizde ki projeler dünyada olduğu gibi bilgisayar üzerinden uydu teknolojileri kullanılarak yapılmaktadır. Ziraat Mühendisliği mesleği önemi giderek artan ve insanlarımıza daha iyi gıda temininde önemli bir role sahip bir meslektir. Ülkemizde ziraat mühendisleri şu anda aktif olarak kamuda ve özel sektörde görev yapmaktadır. Tarım ve Orman Bakanlığı başta olmak üzere, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve diğer Bakanlıklarda çeşitli görev ve mevkilerde görev yapmaktadırlar. İnsanın olduğu her alanda, kısaca kamuda ve özel sektörün her alanında ziraat mühendisleri görev yapmaktadır.

“ZİRAAT MÜHENDİSLERİNİN SAYISI ARTIRILMALI”

“Ülkemizde ziraat mühendislerinin yapacağı oldukça fazla görev ve sorumlulukları vardır. Bu nedenle yeni istihdam edilmesi gereken en az 10 bin ziraat mühendisine daha ihtiyaç bulunmaktadır. Tarım sektörünü yönetecek olanlarda nitelik ve niceliği belirlerken, önümüzdeki on yıllarda nüfus artış hızı, tarım alanlarının azalışı, gıda güvencesi ve kaliteye yönelme gibi etkenler göz önüne alınarak Ziraat Fakültesi sayısı, alınacak ve mezun edilecek öğrenci sayısı buna göre dikkate alınmalıdır. Tarım öğretiminin 173. yılında ülkemiz insanının sağlıklı ve ucuz gıdaya ulaşabilmeleri konusunda en önemli sorumluluğu olan ziraat mühendislerinin, Dünya ve Türkiye'deki sorunları bilen ve buna göre tedbirler alabilecek formasyonda yetişmesi sağlanmalıdır. Bu vesileyle ülkemiz tarımına katkı sağlayan herkese saygılarımızı sunarız” diye konuştu.

Y.ANKAY

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı