Haber Detayı
19 Haziran 2017 - Pazartesi 17:24 Bu haber 1910 kez okundu
 
"Korsan muhasebecilerle mücadele edeceğiz"
Ekonomi Haberi

Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası Başkanı Mehmet Nabioğlu sektör olarak en büyük sıkıntılarının korsan muhasebeciler olduğunu belirtti. Nabioğlu" Eğer siz bu emeği görmemezlikten gelerek korsan bir şekilde yaparsanız, ciddi anlamda emek hırsızlığı yapmış olmaktasınız." dedi.

Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası Başkanı Mehmet Nabioğlu; "Bizim muhasebeciler olarak en büyük sıkıntımız korsan muhasebecilerdir. Bir kişi liseyi bitiriyor muhasebe üzerine daha sonra 4 yıl lisansını yaptıktan sonra staj başlatma sınavına girmektedir. Bu sınavı kazanmasının ardından mali müşavirin yanında stajyer olarak işe başlamaktadır. Bu bahsedilen staj süresi 3 yıldır. 3 yılın ardından başka bir sınava daha tabi tutuluyor, o sınavı da kazandıktan sonra Mali Müşavir olabiliyorsunuz. Mali Müşavir olmak bu kadar zor bir süreç. Bu mesleği yapabilmek hiç kolay değil. 18 Yaşında liseyi bitiren bir insan bu aşamaları aştıktan sonra hiçbir kaybı olmazsa yaklaşık olarak 26 yaşında Mali Müşavir olabilmektedir. Eğer siz bu emeği görmemezlikten gelerek korsan bir şekilde yaparsanız, ciddi anlamda emek hırsızlığı yapmış olmaktasınız.” dedi.

Korsan muhasebecilerin mükellef için de büyük risk olduğunu belirten Nabioğlu, “Bu korsan muhasebeciliği hiç kimse tek başına yapamaz, birileri onu desteklemelidir. O destekleme de muhasebecilik belgesini almış fakat mesleği yapmayan bir insanın belgesini vermesi ile yapılmaktadır. Ancak bu durum o bahsetmiş olduğumuz zorlu yoldan geçip gelen kişilere çok büyük haksızlıktır. Bunun tek adı vardır. O da emek hırsızlığıdır. Bunun başka bir açıklaması olamaz. Biz bu kişilerle mücadele etmeye devam edeceğiz. Onun için gerekli komitelerimiz bulunmaktadır. O kişiler gelen ihbarlar üzerine veya kendilerinin tespitleri ile azaltmaya çalışacağız. Yakaladığımız kişilerden belgeyi kullandıran kişiyi kendi disiplin kurulumuza, kullanan kişiyi de savcılığa sevk ediyoruz. Oralarda gerekli resmi işlemler uygulanmaktadır. Korsan muhasebeciler mükellefi de mağdur etmektedir. Korsan muhasebeciye verilen bir defterde hata yaptığı takdirde onu şikayet edebileceğiniz bir kurum yoktur. Odaya şikayet etsen oda bu kişinin belgesinin olup olmadığını sorgulattınız mı diye size soracaktır. Burada vatandaşlarımıza düşen görev ucuza kaçarak korsan muhasebeciye değil de, belgeli muhasebecilere işlemleri yaptırmalarıdır. Vatandaşlarımız Muhasebecinin belgeli olup olmadığını anlayabilmek için Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odasını arayarak isim ile sorgulama yaptırmalıdırlar.  Eğer ki o kişinin belgesinin olmadığını öğrendiğiniz takdirde onlara hiçbir işinizi yaptırmamalısınız. Hemen onları gerekli yerlere şikayette bulunarak ülkeye fayda sağlamalısınız." dedi.

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: ,
Yorumlar
Haber Yazılımı