Haber Detayı
16 Haziran 2017 - Cuma 18:19 Bu haber 4736 kez okundu
 
Siyaset Haberi

Büyükşehir Belediyesi Meclis Toplantısı Haziran ayı 2'ci birleşiminde gündem dışı söz alan CHP meclis üyesi Mehmet Sucu Ülkede adaletin olmadığını belirterek şu sözleri dile getirdi;

Mehmet Sucu; "Öncelikle İstanbul Milletvekilimiz 25 yıl hapse mahkum edildi. Ve ardından bu davanın 8 duruşmasına yargı süreci tamamlanmamasına rağmen kaçma şüphesi ile tutuklandı. Ben nereden başlayacağımı bilmiyorum. Damatların kaçma şüphesi olmadan serbest bırakılırken, milletvekillerinin kaçma şüphesi mi bulunmasından mı. Yoksa hemen hemen her gün tutuklanan gazetecilerden mi başlayalım. Bugün bu ülkede ifade özgürlüğü sorunu, yargı da siyasallaşma sorunu bulunmaktadır. Sorunları çözmek için olan fakat kendisi sorun olan adalet kavramı bulunmaktadır. Bu ülkenin ana muhalefet partisi başkanı adalet arıyorum diye yollara düşmüş ise o ülkede kaygı edilecek çok sorun var demektir. Adalet zayıflamışsa demokrasi geriler özgürlük kısıtlanır. Siz dünya genelinde adaleti zayıflamış ifade özgürlüğü olmayan ama ekonomisi ilerlemiş kaç ülke sayabilirsiniz. İşte G8 ülkelerine bakın bu ilişkiyi inceleyin. Yaşadığımız bu durumdan kaygı ve endişe duymalıyız. Bugün yaptığımız siyasallaşma hepimizi rahatsız etmektedir. 5-6 yıl önce FETO yargıçları,savcıları, kuvvet komutanlarını, subayları ömür boyu hapse mahkum ediyorlardı. Bugün mevzu bahis olan o kişiler ya kaçtılar ya da kaçmak üzerelerdir. Bizler onların yaptıklarının sonuçlarını yaşamaktayız. Şunu da unutmayalım ki o davada isimleri olanlara gereken yapılmadı. Bu yüzden biz diyoruz ki bu ülkenin adaleti zayıfladı. Adalet dediğin tarafsız olmalı ki ülkede demokrasi gelişsin özgürlük sınırlaması olmasın. Zalimler hesap versinler. Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu ve arkadaşları hepimiz için yürümektedir. Buradan onlara selam olsun diyoruz. Onlara daima destek vereceğimizi bildiririz. Adalet için, halk için yorulacağız mücadele edeceğiz. Şunu unutmayalım ki haksızlık,hukuksuzluk,adaletsizlik hiçbir zaman kazanamaz. Son olarak Fatih Sultanın da dediği gibi Adalet öldüğü gün Devlette ölecektir." Dedi.

Osman Toprak; "Tutuklanan şahısın durumuyla ilgili suçlu veya suçsuz bilemeyiz ama henüz kesinleşmemiştir. Diğerleriyle ilgili henüz davaları açılmamıştır. herhangi bir karar verilmemiştir. CHP milletvekilinin 25 yıl tutuklu kalmasına karar verilmiştir. Fakat henüz Yargıtay onayından geçmemiştir. Biz Türk adaletine güveniyoruz. Tarafsız ve en doğru kararı vereceklerdir. Suçlu olan kişiler er ya da geç cezasını çekecektir." Dedi.

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: ,
Yorumlar
Haber Yazılımı